XXV Jubileuszowe Dni Społeczne

2019/11/23
lomza-038.jpg

Łomżyńskie Dni społeczne od początku swojego istnienia były propozycją skierowaną do szerokiego grona odbiorców. W dniu 23.11.2019 r. odbyły się jubileuszowe Dni Społeczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży.

Obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy świętej, która sprawowana była pod przewodnictwem bp Tadeusza Bronakowskiego. Podczas homilii ks. prał. dr Zbigniew Skuza zaznaczył, że „jeżeli my dzisiaj dziękujemy za świętego Jana Pawła II i za kardynała Stefana Wyszyńskiego, to dziękujemy, ponieważ oni przypominali nam ciągle, że największa wartość jest w życiu”. 

Zebranych gości przywitał dr Tadeusz Kowalewski, Przewodniczący Oddziału w Łomży i organizator XXV Łomżyńskich Dni Społecznych. Przedstawił on ideę tego wydarzenia, zaznaczając, iż „mają one za zadanie ukazywać zagadnienia społeczne przez pryzmat różnych dyscyplin naukowych i różnorodnych doświadczeń prelegentów”.

Pierwszym prelegentem był ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, który wygłosił prelekcję na temat koncepcji Civitas Christiana w nauczaniu Jana Pawła II. 

– Religia pełnić ma rolę korekcyjną wobec tego co rozum i sumienie mogą w sposób naturalny odkryć -powiedział ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego.

Ks. Mazurkiewicz zaznaczył, że „dekalog jest konstytucją wolnego państwa” i przedstawił rozumienie 10 przykazań według Jana Pawła II. Kolejnym prelegentem był ks. dr Łukasz Białk, który poruszył temat idei ludu Bożego w wybranych pismach kard. Stefana Wyszyńskiego. Mówca poruszał identyfikację terminu ludu Bożego przez kard. Wyszyńskiego, jego pogłębienie, dojrzewanie do tej idei. Dla kard. Stefana Wyszyńskiego lud Boży to Kościół, to „my wszyscy jesteśmy Boży, lud Boży to nie są zwykli ludzie, to dzieci Boże”. 

Kolejnym punktem Dni Społecznych był panel dyskusyjny, w którym wzięli udział: Tomasz Nakielski – Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, Wojciech Iwanowski z Obserwatorium Społecznego, dr hab. Dariusz Wadowski z Akademii Społecznej w Lublinie, Michał Drozdek z Centrum Myśli Chrześcijańsko-Społecznej oraz dr Łukasz Kalisz Akademickiego Koła Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy UwB w Białymstoku. Moderatorem debaty był ks. dr Dariusz Wojtecki. Temat dyskusji brzmiał „Katolickie think tanki w budowaniu Civitas Christiana”.

– Jeżeli nazwiemy think thank katolickimi, to musi być on osadzony w tym świecie katolickim, musi odnosić się konkretnie do Katolickiej Nauki Społecznej, musi pokazywać, że wartości katolickie mają swoje odniesienie w socjologii, aspektach biologicznych – zaznaczył Tomasz Nakielski, Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Debatę podsumował moderator ks. Dariusz Wojtecki, zaznaczając, że organizacje prezentowane przez prelegentów są formą fabryki myśli oraz idei. Prezentując silną wrażliwość katolicką jednocześnie bronią nauczania naglących dzisiaj potrzeb.

Zwieńczeniem wydarzenia był Jubileuszowy Koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II i Prymasowi Tysiąclecia kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, wykonany przez Zespół Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży pod kierunkiem ks. Kazimierza Ostrowskiego.

Marlena Dziemińska

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#dni społeczne #Jan Paweł II #jubileusz #kard. Stefan Wyszyński #Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana #Łomża #slider #społeczne #Św. Jan Paweł II
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej