Z Prymasem na Kociewiu

2023/03/17
IMG 7788
Fot. Kamil Sulej

Na mapie diecezji, do których zawitaliśmy z warsztatami „Wierzyć, działać i zwyciężać jak Prymas Tysiąclecia”, nie mogła nie znaleźć się diecezja pelplińska. Spotkanie odbyło się 15 marca 2023 r.

Diecezja pelplińska - historycznie nawiązująca do diecezji chełmińskiej, 25 marca 1992 r. na mocy bulli Totus Tuus Poloniae populus przyjęła obecną nazwę i weszła w skład nowo utworzonej metropolii gdańskiej.

Na miejscu czekała na nas kilkudziesięcioosobowa grupa katechetów wraz z dyrektorem Wydziału Katechetycznego ks. Janem Doppke  i wizytatorem katechetycznym ks. Łukaszem Simińskim, a przede wszystkim z biskupem pomocniczym Arkadiuszem Okrojem. Ksiądz Biskup jest wykładowcą teologii życia wewnętrznego w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

Zgodnie ze swoją naukową domeną wygłosił prelekcję ascetyczną, która była wprowadzeniem do warsztatów. W bardzo barwnym przedłożeniu sufragan diecezji pelplińskiej mówił min. o potrzebie formacji w Kościele. Bez niej – pogłębionej i systematycznej, trudno myśleć o rozwijaniu swojej wiary, świadomej współodpowiedzialności za realizację misji Kościoła. Były też odniesienia do współczesnej trudnej sytuacji Kościoła w Polsce, która wymaga osobistego zaangażowania i świadectwa zarówno kapłanów jak i świeckich.

Do zasadniczej części warsztatów wprowadził Kamil Sulej, dyrektor Instytutu Katolickiej Nauki Społecznej. Wygłosił również referat pt. Prymas Tysiąclecia – obrońca kultury narodowej. Co ciekawe, prelegent nie ograniczył się jedynie do części merytorycznej, ale zachęcił słuchaczy do dyskusji i świadectwa związanych z katechezą i pokazywaniem postaci Prymasa 100-lecia młodemu pokoleniu.

Kolejnym punktem programu była projekcja wykładu prof. Pawła Skibińskiego - Prymas Wyszyński współczesnym trenerem personalnym?. Znakomity referat zwieńczyła burza oklasków. Jak zauważył ks. Dyrektor, niezwykle rzadko zdarza się, by audytorium wynagrodziło spontanicznymi brawami prelegenta, którego wykład jest odtwarzany.

Po prof. Skibińskim głos zabrał Tomasz Nakielski, który mówił o godności człowieka w nauczaniu Prymasa. Prelegent przypomniał także sposób pojmowania tej kategorii w chrześcijaństwie. Spotkanie podsumowali ks. dyrektor Jan Doppke i Kamil Sulej.

 

/ab

MDK5278 kwadrat

Tomasz Nakielski

Członek Rady Nadzorczej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Członek Redakcji „Społeczeństwa”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#KNS #Katolicka Nauka Społeczna #Pelplin #katecheci #warsztaty #Prymas Tysiąclecia #Wyszyński #Stefan kard. Wyszyński
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej