Zamieszki w Kazachstanie: ogłoszono żałobę narodową

2022/01/10
kazakhstan g48094850f 1920
Źródło:pixabay.pl

W czasie ostatnich zamieszek w Kazachstanie aresztowano ponad 4 tysiące osób. Prezydent Kasym-Żomart Tokajew ogłosił 10 stycznia dniem żałoby narodowej. 

W Kazachstanie od 2 stycznia trwają protesty. W wielu miastach w tym w Ałmaty, Nur-Sułtanie, Aktau i Aktobe doszło do starć demonstrantów z policją. W ciągu ostatnich siedmiu dni policja zatrzymała ponad 5 tysięcy osób. Władze nie podają dokładnej liczby zabitych, a lokalne media informują ogólnie o kilkudziesięciu ofiarach. Według kazachskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, w zamieszkach straciło życie 16 funkcjonariuszy, a ponad 1300 zostało rannych. Kazachowie wyszli na ulice, gdy rząd ogłosił podwyżki cen paliw.

Według władz w piątek został przywrócony porządek publiczny we wszystkich regionach kraju. Najtrudniejsza sytuacja pozostaje jeszcze w Ałmaty. 

Papież Franciszek zapewnił o swojej modlitwie za ofiary protestów. Ok. 70 procent spośród liczącego ponad 18 milionów mieszkańców Kazachstanu stanowią muzułmanie. Większość z ok. czterech milionów chrześcijan to wyznawcy prawosławia podlegającego Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Katolików jest ponad 120 tys.

 

Źródło: ekai.pl, gazetaprawna.pl

/ut

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#kazachstan #protest #Franciszek
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej