Zaproszenie na XV Akademię Kozłowiecką

2024/03/12
obraz AK

Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce serdecznie zaprasza do udziału w XV Akademii Kozłowieckiej, która odbędzie się już 16 marca w Kozłówce.

Akademia Kozłowiecka to cykl spotkań i rozmów o Błogosławionym Stefanie Wyszyńskim, jego nauczaniu oraz katolickiej nauce społecznej. Rozpoczęte w 2018 roku, stały się już tradycją i ważnym wydarzeniem w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

W czasach okupacji hitlerowskiej ksiądz Stefan Wyszyński prowadził wykłady, konferencje i "pogadanki" dla sióstr franciszkanek oraz osób przebywających w majątku rodziny Zamoyskich w Kozłówce. Nazywano je Akademią Kozłowiecką. W nawiązaniu do niej, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana", którego patronem jest Prymas Stefan Wyszyński, i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zainicjowały cykl konferencji naukowych pod tą samą nazwą. Wracamy do nauczania Prymasa Tysiąclecia, przypominając jego postać i wskazując na związki z Lubelszczyzną.

XV AKADEMIA KOZŁOWIECKA - 16 marca 2024 roku

10:00 Msza Święta w kaplicy pałacowej z wystawieniem relikwii Bł. Stefana Wyszyńskiego. Homilię wygłosi ks. dr Krzysztof Stola, asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Lublinie. Oprawa muzyczna podczas Mszy Świętej - Schola Duszpasterstwa Akademickiego KUL.

11:00 Słowo inaugurujące kolejny rok działalności Akademii Kozłowieckiej - Bożena Ćwiek, Dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz Marcin Sułek, Członek Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".

11:15 Otwarcie wystawy "Per Mariam - Soli Deo" oraz zwiedzanie ekspozycji "Ksiądz Stefan Wyszyński w Kozłówce 1940-1941".

11:30 Przerwa kawowa

12:00 "PRO MEMORIA unikatowe świadectwo niestrudzonej działalności Bł. Stefana Wyszyńskiego w służbie Bogu i Ojczyźnie" - ks. prof. dr hab. Józef Marecki, historyk i archiwista, naukowiec i wykładowca. Zajmuje się dziejami Polski po 1945 r., historią Kościoła katolickiego oraz krajobrazem kulturowym, członek Rady Programowej Pro Memoria.

12:30 "Instytut Prymasa Wyszyńskiego - zaplecze duchowe... i nie tylko dla Prymasa Tysiąclecia" - Iwona Czarcińska, Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

13:00 "Człowiek - Rodzina - Naród - Boże relacje jako fundament ładu społecznego w świetle Kazań Świętokrzyskich Bł. Stefana Wyszyńskiego" - Bogdan Kędziora, historyk, współpracownik TK Niedziela.

13:40 Dyskusja

13:50 Przerwa kawowa

14:10 "Ksiądz Jan Ambroży Wadowski - między biogramem a biografią" - Ewa Zielińska, historyk, autorka prac z zakresu nauk pomocniczych historii i rękopisoznawstwa.

14:40 Zwiedzanie nowych ekspozycji: fotoplastikon - oficyna południowa i lapidarium - oficyna północna.

15:15 Poczęstunek i zakończenie.

 

Z racji ograniczonej ilości miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 13.03.2024 r. na adres: cmpw@civitaschristiana.pl lub telefonicznie w formie wiadomości SMS pod nr tel. 723 850 038.

Jeśli potrzebna byłaby pomoc w organizacji transportu, prosimy także o informację.

Udział w Akademii Kozłowieckiej jest bezpłatny.

 

/ab

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#akademia kozłowiecka #Kozłówka #Prymas Wyszyński #Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego #kard. Stefan Wyszyński #Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej