Złota Lira Kornela Ujejskiego przyznana

2013/05/13

Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Szczecinie i Oddział Okręgowy w  Koszalinie od kilku lat organizuje Zachodniopomorski Konkurs Recytatorski O Złotą Lirę  Kornela Ujejskiego, uzupełniony o poezję Władysława Bełzy, Wincentego Pola, Seweryna Goszczyńskiego, Bohdana Zaleskiego, Zygmunta Krasińskiego i innych „wielkich zapomnianych” poetów. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół szczebla gimnazjalnego i szkół ponadgimnazjalnych. 

Odbywa się on pod honorowym patronatem Metropolity szczecińsko-kamieńskiego Jego Ekscelencji Ks. abpa i Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

Celem konkursu jest:

  1. Przypomnienie i popularyzacja twórczości Kornela Ujejskiego oraz upowszechnianie  wartości: Bóg – Honor – Ojczyzna.

2. Poznawanie i utrwalanie poezji religijnej, patriotycznej i historycznej, pogłębiającej miłość do Ojczyzny i Ziemi Rodzinnej.

3.   Propagowanie piękna i kultury języka polskiego.

4. Rozbudzanie talentów i tworzenie warunków do publicznych kontaktów  i prezentacji twórczych  oraz rozwoju własnego uczestników.

Efektem konkursu  ma być również przyjęcie imienia Kornela Ujejskiego przez jedną ze szkół województwa Zachodniopomorskiego na swojego patrona, gdyż należy podkreślić, że w całej Polsce nie ma szkoły, której patronem byłby Kornel Ujejski.

W  siedmiu edycjach konkursu  wzięło już udział kilkuset uczniów.

Z uwagi na głęboko religijną i przepełnioną miłością do Ojczyzny twórczość Kornela Ujejskiego i innych „wielkich zapomnianych”, do popularyzowania Konkursu w szkołach włączają się również katecheci.

Konkurs przebiega w trzech etapach: szkolny, rejonowy i finał. Po etapach rejonowych, które w tym roku miały miejsce w Szczecinie i Koszalinie 18 i 19 marca 2013 r. 14 recytatorów wraz ze swoimi opiekunami w piątek, 26 kwietnia 2013 r. spotkało się pod pomnikiem Kornela Ujejskiego który stoi przy pl. Zwycięstwa w Szczecinie,  aby poprzez złożenie kwiatów oddać cześć jego pamięci, następnie w gościnnych progach Książnicy Pomorskiej odbył się finał wojewódzki VII edycji konkursu. Po powitaniu zebranych oraz po występie aktorów Teatru Słowa PROSCENIUM działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Szczecinie, którzy przedstawili recytację różnych utworów kilku autorów, nastąpiły koncerty recytatorów. Jury w składzie: Michał Leszczyński – aktor, Iwona Mirońska Gargas – instruktor teatralny i Monika Dżugan – filolog, postanowiło aby przyznać następujące nagrody:

W kategorii szkół gimnazjalnych przyznano dwie trzecie nagrody: Alicji Bałabuch z Ośrodka Pracy Pozaszkolnej w Kołobrzegu i Angelice Ostrówka z I Gimnazjum w Gryfinie, II lokata – Klaudia Raszkiewicz z Gimnazjum nr 10 w Szczecinie a I miejsce zdobyła Lidia Kiela z Gimnazjum w Choszcznie.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych przyznano II Nagrodę Edycie Kowalewskiej z XIV LO w SZ nr 2 w Szczecinie, a zdobywczynią nagrody głównej w konkursie, czyli Złotej Liry decyzją jury została Martyna Łazarz, uczennica XI LO w ZSP nr 4 w Szczecinie. Ona też w nagrodę pojedzie do Lwowa.

juz_z_Lira

Jury i organizatorzy wyrazili zadowolenie, że konkurs, tak ważny dla środowiska recytatorskiego naszego województwa, staje się coraz bardziej doceniany i popularny. Dostrzegany jest trud młodych wykonawców, którzy sięgają po utwory poetów obecnie nie modnych i tak  trudnych do interpretacji przez młodą osobę.

Dyrekcja Artyz-Teatr ufundowała nagrodę w postaci bezpłatnych, miesięcznych zajęć teatralnych dla czterech uczestników: szkoły ponadgimnazjalne – Martyna Łazarz i Marcin Podlaski, Gimnazja – Angelika Ostrówka i Anna Siwka

Organizatorzy dziękują Dyrekcji Książnicy Pomorskiej za możliwość skorzystania z sali im. Stefana Flukowskiego na przeprowadzenie finałowych zmagań oraz za wyeksponowanie pięknej wystawy o życiu i twórczości Kornela Ujejskiego, oraz o Jego pomniku, który stał we Lwowie a obecnie w Szczecinie.

pod_pomnikiem_Kornela_Ujejskiego

Organizatorzy bardzo dziękują dyrekcjom szkół za życzliwe umożliwienie uczniom udziału w konkursie, opiekunom za trud włożony w przygotowanie młodych wykonawców, a wszystkim wykonawcom za uczestnictwo. Liczymy na spotkanie za rok w jeszcze bardziej licznym gronie.

 

PS. Laureatami dotychczasowych edycji Konkursu byli: w 2007 r. –  Sebastian Dudała ze Szczecina, w 2008 r. uczeń I LO w Szczecinie Filip Rutkowski. W 2009 r. Katarzyna Szablewska ze Szczecinka, w 2010 r. uczennica Gimnazjum Nr 1 im. Olimpijczyków Polskich  z Gryfina Nina Mucha. W V finale, który odbył 2011 r. nagrodę główną zdobyła  Angelika Daszykowska, uczennica Liceum z Zespole Szkół Nr 1 w Choszcznie, w 2012 r. – Anna Piotrowska z II LO w Nowogardzie. Do tego grona w tym roku dołączyła Martyna Łazarz.

 

Bernarda Korycko

 

 

© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej