Dzień skupienia wrocławskiego “Civitas Christiana” w Legnicy

2016/10/29
dscn0465.jpg

22 października wrocławski oddział okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” spotkał się na dniu skupienia w Legnicy. Gościliśmy w parafii pw. św. Jacka. To właśnie tutaj niedawno doszło do cudu eucharystycznego.

dsc_0265

Nie dziwi zatem nikogo, że rozpoczęliśmy od Mszy świętej. Eucharystii przewodniczył ks. dr Andrzej Ziombra, proboszcz miejsca. W czasie homilii przypominał o tym, że nie można spocząć na laurach, nie można zatrzymać się w dobrym biegu. Chrześcijanin bowiem nie może powiedzieć, że jest już dość dobry i nie musi nic więcej robić. Wskazuje na to Chrystus w Ewangelii przeznaczonej na ten dzień, w którym wypadło również wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II. Zbawiciel wspomina m.in. o ofiarach wypadku podczas budowy wieży w Siloe. Na pytanie „czy sądzicie, że tamci byli większymi grzesznikami”, odpowiada: „bynajmniej”. „Ale jeśli się nie nawrócicie, tak samo zginiecie”. Postawą naszą nie jest zatem wywyższanie się nad innych, ale stałe staranie o poprawę i nawrócenie.

Po Najświętszej Ofierze spotkaliśmy się z proboszczem, który opowiedział o okolicznościach legnickiego cudu eucharystycznego. Ksiądz Ziombra podzielił się z nami wieloma ciekawymi szczegółami tego wydarzenia. Wspomniał m.in. o niechęci części ośrodków naukowych do zbadania tego fenomenu, gdy dowiedzieli się o jego religijnym charakterze. Świat nauki jest niechętny, gdyż do tej pory zawsze „przegrywał” w starciu z cudami eucharystycznymi.dsc_0313

Kolejnym punktem było zwiedzanie wystawy „Wiara w kulturze”, współtworzonej m.in. przez prof. Aleksandra Marka Zyśkę – członka zarządu “Civitas Christiana” we Wrocławiu. Przez cały październik była eksponowana na dworcu w Legnicy. Nietypowe miejsce było próbą wyjścia ze sztuką chrześcijańską w przestrzeń publiczną. Jak zapewniał legnicki kurator, Grzegorz Niemyjski, eksperyment zakończył się wielkim sukcesem frekwencyjnym. Drobny w tym wkład miała nasza 40-osobowa grupa.

dsc_0358Po powrocie do parafii św. Jacka przyszedł czas na posilenie ciała i ducha. Tuż po obiedzie wykład wygłosił ks. prof. Bogusław Drożdż, asystent legnicki Stowarzyszenia, bardzo dobrze znany czytelnikom Miesięcznika “Civitas Christiana”. Podjął on temat „Prymas Wyszyński w obronie życia i godności człowieka”. Wykazał, że gotowość do zabicia nienarodzonego dziecka świadczy o głębokim zaburzeniu osoby ludzkiej. W kulturze ewangelicznej jest rzeczą zupełnie niedopuszczalną, jest zupełnym pogwałceniem porządku społecznego, moralnego. Po wykładzie odbyła się dyskusja na ten temat.

Dzień Skupienia zakończyliśmy tak, jak rozpoczęliśmy: modląc się przed Chrystusem. Każdy z nas, klęcząc przed relikwiarzem z cudownie przemienioną Hostią, wypowiedział swoje słowa podziękowania, zawierzenia, prośby. Przebywanie tak blisko Chrystusa było niezwykłym przeżyciem. Pamiętajmy jednak, że nie potrzeba tego rodzaju cudów, by każdego dnia przeżyć dokładnie to samo. Ten sam bowiem Chrystus przybywa do nas w czasie każdej mszy św. i jest obecny Ciałem i Krwią w każdej drobince hostii.

Ks. Andrzej Ziomba opowiedział nam, że kiedy naukowiec spytał go, jak to w ogóle jest możliwe, by chleb zmienił się w tkankę ludzkiego serca, odpowiedział: „Normalnie, ksiądz podnosi i wypowiada słowa konsekracji”.

Mateusz Zbróg

fot. Piotr Jankowiak

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Wrocław #cud eucharystyczny legnica #Legnica cud
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej