Pamięć i szacunek

2013/01/17

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” pielęgnuje pamięć o śp. prof. nauk med. Włodzimierzu Fijałkowskim, obrońcy życia ludzkiego od poczęcia i twórcy Polskiej Szkoły Rodzenia, którą lansował w oparciu o swoje doświadczenia zawodowe i naukowe. Swą bezprecedensową działalność lekarza służącego życiu podjął w czasach komunizmu, w których nie akceptowano wolności inicjatywy i radykalnego opowiadania się po stronie prawdy. Doświadczył wrogości i prześladowań. Został odznaczony przez Watykan Krzyżem Komandorskim Orderu Św. Grzegorza z Gwiazdą.

Był pomysłodawcą i uczestnikiem wielu inicjatyw podejmowanych w środowiskach działaczy Stowarzyszenia, mających świadomość, jaki wpływ na zmianę wizji ginekologii i położnictwa ma nauka i postawa Profesora, przyjmująca dobro matki brzemiennej, dziecka poczętego i jego ojca jako największą wartością we współczesnym świecie. Do najbardziej znanych przedsięwzięć należy Szkoła Rodzenia prowadzona od siedemnastu lat przez Oddział Stowarzyszenia w Szczecinie.

Oddział Stowarzyszenia w Rypinie wiele swych działań poświęca historii i kulturze regionu. Patriotyczno- wychowawczy zamysł budzenia wśród mieszkańców, szczególnie młodzieży, miłości dla małej ojczyzny i szacunku dla swych korzeni, jeden z celów „Civitas Christiana”, realizowany jest od wielu lat z godną podziwu konsekwencją. Jednym z zadań, które postawili sobie członkowie „Civitas Christiana” z Rypina, jest przypominanie i lansowanie ludzi stąd się wywodzących. Do grona wybitnych krajan, zasłużonych i często znanych na całym świecie, należy prof. Fijałkowskiego. Zenobia Rogowska przewod nicząca Oddziału „Civitas Christiana” przedstawiała jego sylwetkę i dorobek mieszkańcom Rypina i Ziemi Dobrzyńskiej m. in. poprzez spotkania dla młodzieży szkolnej, pracowników ZOZ. Został laureatem przyznawanej w Rypinie Nagrody im. ks. Czesława Lissowskiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Władze miasta nadały mu tytuł Honorowego Obywatela.


Odsłonięcie tablicy poświęconej profesorowi Włodzimierzowi Fijałkowskiemu

9 czerwca w kościele Św. Trójcy w Rypinie, z inicjatywy „Civitas Christiana” odbyła się uroczystość upamiętniająca 90 rocznicę urodzin Profesora. Poprzedziła ja wystawa w Galerii Nova prowadzonej przez „Civitas Christiana” zatytułowana „Ojciec Święty Jan Paweł II w sprawie najmniejszych. Życie jest zawsze darem” oraz rzeźby z cyklu „Macierzyństwo” Zbigniewa Grodzickiego z Sadłowa, którą zwiedzała młodzież ze szkół rypińskich.

W kościele Św. Trójcy, obok tablic upamiętniających męczeńską śmierć rypińskich kapłanów i pontyfikat Jana Pawła II, odsłonięto tablicę ufundowaną przez członków i sympatyków Stowarzyszenia, na której umieszczono napis: „W hołdzie wybitnemu obrońcy życia i rodziny prof. dr. hab. nauk medycznych Włodzimierzowi Fijałkowskiemu. Służył Bogu i ludziom jako lekarz, naukowiec, wykładowca.” A pod zdjęciem: „1917- 2003 Bobrowniki- Rypin- Łódź. A. D. 2007”. Tablicę odsłoniła rodzina profesora, małżonka Zofia i syn Paweł z żoną Marzeną z Łodzi. Atmosferę podkreśliła recytacja Ewy Szpakiewicz wiersza Jana Pawła II z tomiku „Treści o Bogu ukrytym” zadedykowana profesorowi Fijałkowskiemu.

Zebranych na uroczystości witali Piotr Hoffman przewodniczący kujawsko- pomorskiego „Civitas Christiana” i przewodnicząca Zenobia Rogowska. Obecne były poczty sztandarowe Urzędu Miasta i kujawsko-pomorskiego „Civitas Christiana”, a obok mieszkańców delegacje naszego Stowarzyszenia z Warszawy, Włocławka, Golubia-Dobrzynia, Brodnicy, Wąbrzeźna. Młodzież z dwóch rypińskich gimnazjów i z Rogowa przygotowała słowną oprawię Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. prał. Tadeusza Zbornego. Muzyczną oprawę zapewnił duet z parafii św. St. Kostki: Beata Lichnerewicz i Jacek Szablewski. Wykład „W służbie cywilizacji życia” wygłosił ks. dr Romuald Jaworski dyrektor Centrum Psychologiczno- Pastoralnego w Płocku.

Wspomnieniami o Profesorze podzielił się jego syn. Mówił, że ojciec miał głębokie poczucie przynależności do swej małej ojczyzny, miejsca wychowania, formowania charakteru i krystalizacji zainteresowań, gdy pełnił funkcję ministranta w parafii Świętej Trójcy i towarzyszył kapłanom w posłudze chorym w szpitalu. O wzruszającej, heroicznej postawie i prekursorskiej działalności zawodowej wybitnego lekarzahumanisty mówili: Ziemowit Gawski przewodniczący Zarządu Głównego „Civitas Christiana”, prof. Mirosław Krajewski poseł na Sejm RP, ks. prał. Marek Smogorzewski dziekan dekanatu rypińskiego, ks. Jarosław Kulesza dziekan dekanatu dobrzyńskiego.

Artykuł ukazał się w numerze 08-09/2007.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej