Roman Kołakowski zaprasza na warszawski koncert CIVIS CHRISTI (wideo)

2018/05/24
roman-kolakowski.png

Bezpłatny koncert “Civis Christi” Romana Kołakowskiego wraz z Teatrem Piosenki odbędzie się 28 maja br. o godz. 20.00 w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej pw. Św. Jana Chrzciciela. Wydarzenie artystyczne poprzedzi Msza św. o godz. 19.00, pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia.

Autorem tekstów, muzyki i reżyserem wyjątkowego koncertu jest Roman Kołakowski – pochodzący z Wrocławia uznany kompozytor, poeta, piosenkarz, gitarzysta i tłumacz. „Civis Christi…” jest opowieścią o życiu i kapłańskiej posłudze Stefana Kardynała Wyszyńskiego „Wielkiego Inter Rexa Rzeczypospolitej” – od chwili narodzin, dzieciństwa, młodości i powołania, poprzez lata wojny i okupacji, czasy stalinizmu i aresztowania, okres Ślubów Narodu Polskiego i Millenium, lata siedemdziesiąte i udział w rzymskim konklawe, które wybrało kardynała Karola Wojtyłę na Stolicę Piotrową, aż po najsłynniejsze spotkanie dwóch Wielkich Polaków, czasy Solidarności, zamachu na Jana Pawła II i ostatnie chwile życia Księdza Prymasa.

Koncert odbędzie się w przypadają 28 maja br. 37. rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Występ artystyczny poprzedzi Msza św. o godz. 19.00, którą w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego będzie sprawował kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Bezpłatny koncert “Civis Christi…” w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia organizują: Katolickie Stowarzyszenie “Civitas Christiana” wraz z Fundacją Civitas Christiana. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski oraz Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.

Twórca tekstów i muzyki “Civis Christi. Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Tysiąclecia” Roman Kołakowski karierę artystyczną rozpoczął w latach 70., śpiewając wiersze m.in. Miłosza i Barańczaka do własnych kompozycji muzycznych. W roku 1981 zdobył I nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, a trzy lata później II miejsce na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Jego pierwsza płyta pt. Przypowieść błękitna, ukazała się w 1985 r. W latach 1996-2005 Roman Kołakowski był dyrektorem artystycznym Festiwalu Piosenki Aktorskiej. Od 2004 r. współpracował z Teatrem „Syrena”, w latach 2005-2007 prowadził Teatr Piosenki we Wrocławiu.

R. Kołakowski jest też tłumaczem tekstów, m.in. Toma Waitsa, Nicka Cave’a, Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy czy Stinga. Jego autorskie utwory śpiewali m.in. Michał Bajor, Kazik czy Voo Voo. Na przestrzeni swojej kariery otrzymał wiele nagród, w tym nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka przyznawaną przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Marcin Kluczyński

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civis Christi #kard. Kazimierz Nycz #koncert #Konferencja prymas tysiąclecia lublin #Roman Kołakowski #Stefan Wyszyński #Teatr Piosenki #warszawa
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej