Transmisja na żywo z 43. Gali Nagrody im. Juliusza Ligonia (WIDEO)

2016/09/5
komunikat-2-1.jpg

We wtorek 13 września, o godz. 17.00 w naszym serwisie rozpocznie się transmisja wideo na żywo z wręczenia 43. Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia. Tegorocznymi laureatami wyróżnienia są: Ks. biskup Stefan Cichy, kompozytor Henryk Jan Botor i Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży oraz Osób Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie w Zawadzkiem.

Kapituła Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia, obradująca w składzie: ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer – przewodniczący, Maciej Szepietowski – sekretarz, prof. dr hab. Franciszek Marek – członek, dr hab. Marek Rembierz – członek, Piotr Sutowicz – członek, poinformowała, że tegoroczne Ligoniowe Laury otrzymają następujące osoby i instytucje:

  • Ks. bp Stefan Cichy – za wieloletnią, ofiarną posługę Kościołowi i społeczeństwu na Górnym i Dolnym Śląsku, za umiłowanie liturgii oraz formację pokoleń kapłanów i wiernych świeckich w jej pięknym i głębokim przeżywaniu, za działalność naukową, popularyzatorską i społeczną w duchu Soboru Watykańskiego II i śląskiego etosu;
  • Henryk Jan Botor – za twórcze poszukiwania artystyczne i wkład w rozwój polskiej kultury muzycznej;
  • Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży oraz Osób Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie prowadzony przez Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich w Zawadzkiem – za codzienny trud pracy w duchu miłosierdzia wyrażonej ewangeliczną zasadą: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40).

Uroczystość wręczenia Nagrody laureatom odbędzie się 13 września 2016 r. o godz. 17.00 w Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ul. Jordana 18. W tym samym czasie rozpocznie się transmisja telewizyjna na żywo w serwisie e-civitas.pl, którą będzie można obejrzeć tutaj:

Juliusz Ligoń, którego imię nosi śląska nagroda przyznawana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, to poeta ludowy Ziemi Śląskiej, publicysta i polski działacz społeczny, żyjący w latach 1823-1889. Za swą działalność propolską był wielokrotnie szykanowany, utrudniano mu podjęcie stałej pracy zarobkowej i poddawano częstym rewizjom. Na ciężką sytuację materialną rodziny Ligoniów składały się również wysokie kary finansowe, przez co z żoną i sześciorgiem dzieci żył w ubóstwie. Zmarł wskutek ciężkiej choroby, 17 listopada 1889 r., a jego grób znajduje się na cmentarzu przy chorzowskiej parafii p.w. św. Barbary.

Marcin Kluczyński

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#43 Nagroda Ligonia #bp Stefan Cichy #Civitas Christiana Katowice #Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży oraz Osób Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie prowadzony przez Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich w Zawadzkiem #Henryk Jan Botor #Uniwersytet Śląski w Katowicach
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej