W Łodzi odbyła się konferencja poświęcona Zofii Kossak

2018/11/21
dsc03123.jpg

Łódzki oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” wraz z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zorganizowały 16 listopada br. konferencję „Zofia Kossak (1889-1968) w świecie wartości”.

W wydarzeniu, które odbyło się w łódzkiej Hali Expo wzięli udział znawcy twórczości i życia Zofii Kossak, m.in. wnuczka pisarki Anna Fanby-Taylor. O niezwykłej biografii autorki dzieł takich jak “Pożoga…”, “Dziedzictwo” czy “Krzyżowcy”, opowiedziała dr Joanna Jurgała-Jureczka. Tematykę totalitaryzmu w prozie Z. Kossak przybliżył prof. dr hab. Sławomir Buryła (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski). Referat zatytułowany „Tajemnice wiary i dziejów, czyli w świecie historycznych powieści Zofii Kossak” przedstawiła prof. dr hab. Maria Jolanta Olszewska (Uniwersytet Warszawski). Stefan Tűrschmid (Łódź) przybliżył okoliczności powstania sztandarowej książki Zofii Kossak „Pożoga – wspomnienia z Wołynia 1917-1919”. Po części wykładowej wręczono upominki dla zwycięzców konkursu internetowego o życiu i twórczości Zofii Kossak. Konferencja wpisała się w trwający w Łodzi od 16 do 18 listopada VIII Salon Ciekawej Książki.

Ktokolwiek sięgnął po książki Z. Kossak, jak: „Pożoga. Wspomnienia z Wołynia 1917–1919”, „Krzyżowcy”, „Dziedzictwo” czy relacje z KL Auschwitz-Birkenau pt. „Z otchłani”, z pewnością znajdzie w nich serce bijące po polsku i potwierdzenie reguły życiowej pisarki: „Każdej chwili mego życia wierzę, ufam, miłuję”; w sposobie myślenia, tworzenia i działania. To wielka polska patriotka, czemu wyraz dała niejednokrotnie, przez działalność konspiracyjną, podczas pobytu w obozie koncentracyjnym czy niosąc pomoc ludności żydowskiej za niemieckiej okupacji. Była zaangażowana czynnie w Powstaniu Warszawskim, a także współzałożycielką Frontu Odrodzenia Polski i Rady Pomocy Żydom „Żegota”.

Warto powracać do tej literatury, szczególnie w roku jubileuszu naszej narodowej wolności. Upamiętnienie osoby i twórczości Zofii Kossak – w związku z przypadającą w tym roku 50. rocznicą jej śmierci – jest jednym z tegorocznych zadań Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które w różnych częściach kraju organizuje spotkania wokół postaci i dorobku literackiego tej wielkiej pisarki, która dla wielu pozostaje autentycznym przykładem patriotki i wierzącej katoliczki.

tekst / fot. Marcin Kluczyński

 

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Anna Fanby-Taylor #Civitas Christiana Łódź #dr Joanna Jurgała-Jureczka #dziedzictwo #Expo Łódź #IW PAX #Krzyżowcy #Pożoga #prof. dr hab. Sławomir Buryła #Stefan Tűrschmid #VIII Salon Ciekawej Książki #Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi #Zofia Kossak
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej