Młodzi bibliści połączyli Jasną Górę i Fatimę

2017/05/16
dsc0631s.jpg

Przez ostatnie tygodnie – zgodnie z zachętą papieża Franciszka – z Pisma św. korzystają równie często, jak z telefonu komórkowego. Mowa o finalistach XXI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Na Jasnej Górze w 10-tym Spotkaniu Młodych z Biblią uczestniczyli zwycięzcy etapów diecezjalnych, w sumie ponad 130 osób. Młodzi zanosili modlitwę za papieża Franciszka, który rozpoczynał pielgrzymkę do Fatimy.

Tegorocznemu Spotkaniu Młodych z Biblią towarzyszyło hasło: „Biblia jest jak ogień”. Młodzież odbyła warsztaty biblijne związane z tegorocznym zakresem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, na który składają się: Księga Daniela oraz Apokalipsa św. Jana.

Spotkanie Młodych z Biblią zawsze odbywa się w pobliżu daty 13 maja, kiedy to przypada rocznica zamachu na życie Jana Pawła II. Jest to okazja do przypomnienia, że to na Jasnej Górze papież pozostawił najcenniejszą relikwię – przestrzelony pas swojej sutanny i szansa, by młodzi poznali cząstkę najnowszej historii Polski i świata. Druga taka relikwia – kula z zamachu – znajduje się w koronie Matki Bożej w Fatimie. Z tego też względu – jak zauważył Lucjan Feber katecheta z diec. bielsko-żywieckiej – jasnogórskie spotkanie jest niezwykłe.

Inicjatorką Spotkań Młodych z Biblią jest Izabela Tyras, przewodnicząca oddziału w Częstochowie. Zjazdy mają zawsze charakter formacyjno-organizacyjny; mają dwa podstawowe wymiary. Pierwszy to zwrócenie uwagi, że udział w biblijnym konkursie jest czymś wyjątkowym, bo dotyczy Bożego Słowa, drugi to przypomnienie o roli Jasnej Góry w życiu polskiego narodu. Zjazd zorganizowano po raz dziesiąty.

Jak podkreślają młodzi jest to czas budowania radosnej wspólnoty wokół Słowa Bożego. Katecheci zauważają także, że nawiązane relacje trwają niekiedy długo, a wśród uczestników konkursów na przestrzeni lat zostały zawarte nawet małżeństwa.

Zdaniem Izabeli Siejko, finalistki z diec. zamojsko-lubaczowskiej konkurs wiedzy biblijnej jest dobrą formą zachęty dla młodzieży, by korzystała równie często z Pisma św. jak z telefonu, „żeby było blisko nich”. Licealistka przyznała, że często otwiera Biblię, by w niej szukać odpowiedzi na nurtujące ją pytania, czy „pociechy w chwilach utrapienia, albo jak mam jakąś sprawę do Pana Boga”.

Z arch. warszawskiej przyjechały siostry bliźniaczki Dominika i Weronika Smierzyńskie, które swoją przygodę z Biblią rozpoczęły właśnie od konkursów biblijnych, teraz obie dotarły do finału. Zapytane o metodę tak dobrego przygotowania, przyznały, że czytają Pismo św. wspólnie „jedna czyta, druga słucha, niektóre fragmenty sobie wyjaśniamy”. Bliźniaczki zauważyły też, że warto czytać Słowo Boże „pozakonkursowo”, bo zawsze można w nim znaleźć odpowiedź na życiowe pytania i za każdym razem nawet w raz przeczytanych wersetach odkryć nową prawdę dla siebie.

„Weź udział w trudach i przeciwnościach jako dobry żołnierz Chrystusa Jezusa!” to wezwanie z 2 Listu do Tymoteusza to z kolei jedno z wielu biblijnych drogowskazów, którymi na co dzień stara się kierować Martyna Kozakiewicz z diec. elbląskiej.

– Ten konkurs jest dla mnie priorytetem w pracy katechetycznej – zaznaczyła s. Natanaela, loretanka opiekująca się Jakubem Tarczyńskim, finalistą z diecezji warszawsko-praskiej.

Młodzi m.in. zwiedzali nowo powstałą jasnogórską wystawę o historii  ukoronowania papieskimi diademami Obrazu w 1717r. „Regalia Matki Bożej Królowej Polski”, a także ekspozycje w Bastionie św. Rocha „Bogurodzica. Splendor Rzeczypospolitej Obojga Narodów” oraz „Narodowy zryw ‘Solidarności’ w wotach pielgrzymów jasnogórskich”. Uczestnicy spotkania wysłuchali także konferencji związanych z obchodzonym  Jubileuszem 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej; o inicjatywie duszpasterskiej paulinów „Żywa Korona Maryi”, a także „O bezpiecznych dłoniach Maryi, czyli o Królowej, która czuwa, bo wróg nie śpi”.

Każdy z uczestników spotkania otrzymał także specjalną jubileuszowa modlitwę w formie dyplomu z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej i małą ikonę Maryi. Młodzi mogli też zrobić „Selfie dla Maryi”, czyli zdjęcie, które  z zapisanym na nim duchowym darem znajdzie się  na wielkiej „selfie mozaice”. Mozaika ta zostanie zaprezentowana w mediach elektronicznych a także umieszczona w formie baneru na Jasnej Górze przygotowywanego na główne uroczystości jubileuszowe 26 sierpnia.

Istotnym akcentem spotkania jest zawsze Eucharystia sprawowana w Kaplicy Matki Bożej. W tym roku Mszy św. przewodniczył ks. Ryszrad Umański, asystent oddziału w Częstochowie. „Młodzi bibliści” w Kaplicy Matki Bożej poprowadzili modlitwę różańcową.

Następnie uczestnicy przejechali do Olsztyna k. Częstochowy, gdzie w Ośrodku Rekolekcyjnym Święta Puszcza realizowany był dalszy program spotkania, na który złożyły się: nabożeństwo majowe u szczytu „Jasnogórskiego Giewontu” oraz wieczorne spotkanie integracyjne przy ognisku.

Z młodymi spotkał się Romuald Gumienniak, wiceprzewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”, który podziękował młodzieży, katechetom i koordynatorom za ich zaangażowanie w spotkanie ze Słowem Bożym.

Od 21 lat jednym z najważniejszych działań podejmowanych  przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” jest Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Co roku uczestniczy w nim  prawie 30 tys. uczniów z 1,5 tys. placówek ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Jedną z form nagród dla trzech najlepszych uczniów z każdej diecezji jest możliwość bezpłatnego udziału, wraz ze swymi katechetami, w dwudniowym Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych z Biblią na Jasnej Górze.

Mirosława Szymusik

mk

 

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Biblia #civitas christiana #częstochowa #Jasna Góra #młodzież #Pismo Święte #slider #Słowo Boże #X Spotkanie Młodych z Biblią #XXI Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej