Odbyły się etapy szkolne XXI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

2017/03/14
dsc02891m.jpg

We wtorek 14 marca odbyły się we wszystkich polskich diecezjach etapy szkolne XXI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Przystąpiło do nich prawie 30 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Uczestnicy przystępujący do konkursu musieli się dobrze zapoznać z Księgą Daniela i Apokalipsą św. Jana. Należało przy tym zwrócić uwagę na zawarte przy nich odnośniki, przypisy i komentarze oraz wyjaśnienia pojęć. W wielu diecezjach w ostatnim czasie odbywały się warsztaty biblijne przygotowujące do tego etapu konkursowych zmagań. Tak przygotowani uczniowie nie powinni mieć kłopotu z odpowiedzią na pytanie o chaldejskie imię nadane Danielowi (Dn 1,7) czy co według autora Apokalipsy stanowi kres historii (Wprow. do Ap). Eliminacje etapu szkolnego przeprowadzają katecheci na podstawie materiałów dostarczonych przez organizatora. Treści pytań oraz klucz ich oceny są jednolite w całej Polsce. Arkusze zostały opracowane przez specjalnie powołaną komisję, której przewodniczy ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel, KUL.

Następnym etapem konkursu biblijnego będą eliminacje diecezjalne, które zaplanowano na 25 kwietnia 2017 r. Zgodnie z regulaminem, może się do nich dostać troje najlepszych uczniów z każdej szkoły. Rozstrzygnięcie całego konkursu nastąpi 5-6 czerwca w Niepokalanowie, gdzie spotkają się reprezentanci wszystkich diecezji (po 3 osoby wyłonione w ramach etapów diecezjalnych). Finaliści mają szansę na zdobycie indeksów na wyższe uczelnie oraz atrakcyjnych nagród w postaci zagranicznych pielgrzymek i upominków rzeczowych.

Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej jest Katolickie Stowarzyszenie “Civitas Christiana”. Patronat honorowy nad dziełem sprawują: abp Wojciech Polak, prymas Polski i abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz szerokie grono ordynariuszy polskich diecezji.

Marcin Kluczyński

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#konkurs biblijny #OKWB #slider #XXI Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej