III Niedziela Wielkiego Postu: Nawrócenie

2025/03/22
AdobeStock 329064178
Fot. Adobe Stock

Wszyscy zginiecie, jeśli się nie nawrócicie. Słowa Jezusa są porażające, a przecież Bóg chce dla nas jak najlepiej, bo nas kocha. Zatem po co nas tak straszyć? To nie jest jednak groźba, ale przestroga przed porównywaniem się, wywyższaniem się i mniemaniem, że moje grzechy nie są aż tak wielkie, by mogły spowodować moją zgubę. Tymczasem każdy grzech niszczy nas i jest dla nas niezwykle groźny. Jezus pokazuje nam drogę rozwiązania tego problemu.

Żydzi powszechnie uważali, że choroba, nieszczęście czy też przeciwności życiowe są karą za grzechy nasze albo naszych przodków. Jezus tłumacząc, że tak nie jest, powołuje się na znane wszystkim ówczesne tragiczne wydarzenia, w których zginęło wiele osób. Wskazuje poprzez zadawane pytania, czy te ofiary były większymi grzesznikami, niż jesteśmy my, że tak skończyli. Odpowiada, że bynajmniej, ale jeśli się nie nawrócimy, wszyscy tak samo zginiemy. Mamy szansę na nawrócenie i przygotowanie na nieprzewidziane zdarzenia.

To może właśnie oznaczać sformułowanie "wszyscy tak samo zginiecie". Tak samo, to znaczy jak? Gwałtownie i bez przygotowania, bez pogodzenia się z Bogiem, ludźmi i z sobą samym. Oto najgorsza śmierć. Każda śmierć jest traumatyczna, ale tzw. „dobra śmierć”, o której kiedyś bardzo często mówiono w katolicyzmie, to śmierć, na której ewentualność człowiek jest przygotowany właśnie przez nawrócenie, modlitwę, uczynki miłosierdzia i praktykowanie sakramentów świętych. W końcu nasza ojczyzna jest w niebie i dbałość, aby ją posiąść, powinna zaprzątać nasze myśli.

Kiedy czujemy się w ręku Boga, usprawiedliwieni przez łaskę i pełnię wiary, nasze życie staje się spokojne i pełne pogody ducha, bo wiemy, że jesteśmy gotowi na każdą ewentualność, bez drżenia przed nieznaną przyszłością. Tymczasem nasza przyszłość jest w Panu, który zachowuje się wobec nas jak ogrodnik wobec drzewa figowego, które kolejny rok nie wydaje owoców. Mógłby je wyciąć, aby wciąż nie wyjaławiało ziemi, ale pozostawia je na kolejny rok. Mało tego, dba o nie, podlewa, chroni, nawozi, aby mogło wreszcie wydać owoc we właściwym czasie.

 

/ab

stepien

Ks. Piotr Stępień COr

Kapłan z Kongregacji Św. Filipa Neri w Tomaszowie Mazowieckim. Od 1998r. związany ze środowiskiem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Z wykształcenia dogmatyk, z zamiłowania duszpasterz młodzieży.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Biblia #Ewangelia #słowo na niedzielę #komentarz do Ewangelii #niedziela #Wielki Post #nawrócenie #Jezus
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej