Kolejne Spotkanie z Żywym Słowem

2022/02/4
IMG 20220125 182514.AA
Materiał organizatora

25 stycznia br. w siedzibie łódzkiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana odbyło się kolejne Spotkanie z Żywym Słowem w ramach realizowanego cyklu Śladami wybranych postaci biblijnych. W czasie jego trwania podjęta została kontynuacja rozważań na temat sylwetki Józefa Egipskiego.

Prowadzący – dr teologii – p. Michał Zborowski przypomniał komentowaną uprzednio historię tej postaci, m.in. to, w jakich okolicznościach Józef został sprzedany przez swoich braci w niewolę Izmaelitom, jak wytłumaczyli oni fakt jego zniknięcia swemu ojcu. Następnie zostały omówione dalsze losy Józefa, w tym czas niewoli, a także mianowanie go przez faraona zarządcą całego Egiptu. Czytany tekst źródłowy, tj. 44. i 45. rozdział Księgi Rodzaju, pozwolił przybliżyć uczestnikom moment spotkania Józefa ze swymi braćmi, ujawnienie przez niego swojej tożsamości, ich reakcje na to wydarzenie, a także zaproszenie całej rodziny do Egiptu, miejsca dobrobytu. Józef wybacza swoim bliskim okrutne potraktowanie. Bardzo znamienne są skierowane do nich słowa:

Ale teraz nie smućcie się i nie wyrzucajcie sobie, żeście mnie sprzedali. Bo dla waszego ocalenia od śmierci Bóg wysłał mnie tu przed wami. Widać wyraźnie, że Józef dostrzega w tych niezwykle trudnych okolicznościach swojego życia sens, rozumie, że Bóg jest w stanie wyprowadzić dobro nawet z tak dramatycznej sytuacji.

Jak zaznaczył prowadzący, wydarzenie to można by porównać do Eucharystii będącej ucztą pojednania i uzdrowienia. Tu również spotyka się osoba niewinna w postaci Jezusa Chrystusa ze swoimi winowajcami – czyli nami – grzesznikami, wybaczając i zapraszając do nowego życia.

Czy w najtrudniejszych wydarzeniach naszego życia dostrzegamy sens?

Czy widzę jak Bóg dla mnie wykorzystał trudne momenty?

Czy gotów jestem na przebaczenie i pojednanie?

To tylko niektóre pytania, na które uczestnicy w czasie osobistej refleksji nad omawianym fragmentem Słowa Bożego starali się odpowiedzieć odnosząc historię Józefa do swojego życia.

Wszystkie osoby, z Łodzi i okolic, chcące lepiej zrozumieć oraz pogłębiać rozumienie Pisma Świętego, a także modlić się nimi zapraszamy do śledzenia terminów i uczestnictwa w kolejnych Spotkaniach z Żywym Słowem.

Najbliższe będzie poświęcone Sytuacji Izraela w Egipcie. Szczegółów prosimy szukać na stronie: http://www.warszawa-lodz.civitaschristiana.pl/.

Serdecznie zapraszamy!

 /em

Kubicka

Barbara Kubicka

Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Łódź #dr Michał Zborowski #św. Józef Egipski
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej