Kolejnym punktem oparcia dla nadziei są wartości, czyli Ewangelia. To z niej wyłania się obraz Boga, który kocha człowieka jak własne dziecko.
Świat mówi: jesteś wartością dopóki jesteś młody, bogaty, zdolny, pożyteczny społecznie, jak nie to trzeba cię usunąć. Ewangelia mówi: jesteś wartością, bo jesteś moim dzieckiem.
Nadzieja jest w obietnicy nieba, którą daje nam Jezus. To tam jest nasz dom. Naszą nadzieją jest Bóg.
Czy myślicie, że jak jadę do mojej mamy to się boję, że ona mnie nie wpuści do domu. Jestem pewny, że mnie wpuści i to nie jest pycha. Nie wiem, czy sąsiad, albo znajomy mnie wpuści, ale ja nie mówię do Pana Boga Sąsiedzie nasz, któryś jest w niebie… Mówisz do Boga Tato, Tato i boisz się, że On cię nie wpuści do domu?
Ks. Węgrzyniak zaznaczył, że należy sobie uświadomić naprzemienność zdarzeń. Po czasach dobrych przychodzą złe. Po gorszych – lepsze. Tak było też w życiu naszego Zbawiciela i tak jest w naszym.
Dla chrześcijanina sytuacja nigdy nie jest beznadziejna. Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei. To nas wyróżnia.
Zachęcał, by z ufnością wypełniać swoje obowiązki i podkreślił związek nadziei z zaufaniem, cierpliwością i czekaniem. Na koniec zaznaczył, że zaufanie ma prymat nad rozumem i logiką:
Nadzieja jest pewnego rodzaju wyższą formą człowieka, ponad tym zamkniętym tylko w rozumieniu, czy logice.
Posłuchajcie całości!
/ab