Księga życia – świadectwo poszukiwania języka miłości

2021/11/16
DSC 4527

Biblia jest Księgą Życia o nas i dla nas, przestrzenią, gdzie słowa stają się Objawieniem i wymiarem naszej wiary.  Jej rzeczywistość w naszym  życiu dla wielu jest nie realna, dlatego traktują jej przekaz, jako fakt historyczny albo tekst literacki. Niestety dla wielu chrześcijan stała się kolejną cegłówką wśród innych ważkich książek.

Jest napisana w ludzkiej mowie, lecz w języku Boga. Historia Narodu Wybranego splątana z historią Kościoła Powszechnego, jest jedną historią zbawienia, czasem danym ludziom, aby zrozumieli język Boga, język miłości. Aby go pojąć, trzeba w pokorze serca i umysłu odnaleźć mądrzejszych od siebie i dzięki nim wejść w przestrzeń poznawczą zamysłu Boga względem każdego z nas.  

Dzięki Bogu przed ponad trzydziestu laty dane mi było spotkać kapłana, który mnie i wielu ludzi młodych przekonał do zaczytywania się Biblią, poznawania historii Narodu Wybranego, jako historii typicznej, potrzebnej do zrozumienia historii Kościoła (1 Kor 10,11), ale także do zrozumienia własnej. Historia jest budowaniem wspólnych relacji. Budowanie relacji z Bogiem, Tym Który zakryty jest przed naszymi zmysłami, Który poddaje się naszej wierze, jest niezmiernie trudne, aż niemożliwe. Bóg w całej historii ludzkości Sam się odkrywa, pozwala zrozumieć Jego zamysł względem każdego z nas. To podobieństwo do postaci biblijnych, ich życia, zwątpień, upadków, radości i wszelkich uczuć, które towarzyszyły ludzkości od zarania, są wpisane w Księgę Życia. Mogą i powinny być scenariuszem naszych wyborów, oczekiwań, pytań, wątpliwości.

W minionym roku akademickim 2020/2021 mieliśmy okazję, jako koordynatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej uczestniczyć w Kursie Formacji Biblijnej (organizowanym w tym roku online) przez Instytut Nauk Biblijnych KUL i Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II Archidiecezji Lubelskiej. Wraz z grupą jedenastu koordynatorów oraz uczestników OKWB, którzy w ramach nagrody wraz ze swoimi opiekunami uczestniczyli w kursie podstawowym – dla I roku.

W ramach dziesięciu comiesięcznych spotkań wzięliśmy udział w następujących zajęciach: Stary Testament: Pięcioksiąg (dr hab. Krzysztof Mielcarek, prof. KUL), Geografia i archeologia biblijna (dr Bartłomiej Sokal), Metody interpretacji Pisma Świętego (ks. prof. Stefan Szymik, MSF), Duchowość biblijna (ks. dr hab. Jan Miczyński) oraz dla chętnych - Wprowadzenie w biblijny język grecki. Za całość kursu odpowiadał ks. prof. Mirosław Stanisław Wróbel, z którym mamy zaszczyt współpracować przy Konkursie, współtworząc pytania testowe.

Dzięki udziałowi w spotkaniach online miałem możliwość poznać wykładowców , zapoznać się z tematyką, która mnie interesowała.

Na nowo odkryłem dzięki dr Sokalowi istotę zależności tematyki merytorycznej Biblii z jej geograficznym położeniem. Wykłady Ks. Prof. Stefana Szymika wypowiedziane piękną polszczyzną przybliżyły mi zrozumienie metod katolickiej interpretacji Biblii. Wykłady Ks. Dr.hab. Jana Miszczyńskiego pozwoliły mi zbliżyć się do poszukiwań Duchowości Biblijnej w relacji z Bogiem i drugim człowiekiem. Mam ogromny szacunek do wszystkich wykładowców za ich wiedzę oraz otwartość na potrzeby i pytania słuchaczy. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli po raz kolejny wejść w teologiczny wymiar Księgi Życia, naszego życia.      

 

Kazimierz Sakowicz 

 

/ut

Kazimierz Sakowicz OKWB 2

Kazimierz Sakowicz

Członek Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", koordynator Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej w diecezji pelplińskiej.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Biblia #OKWB #KUL #koordynatorzy ogólnopolskiego konkursu wiedzy biblijnej
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej