Przewodnik po historii Polski 966–2016 [IPN]

2016/07/22
1-66291-g-2.jpg

Bezpłatna publikacja w PDF, przygotowana dla uczestników Światowych Dni Młodzieży, odbywających się w 2016 roku w Krakowie, przedstawia w skrótowej formie historię Polski, ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej i informacji o polskich świętych. 

Słowo wstępne napisali prezydent RP Andrzej Duda oraz metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Broszura została wydana w 9 językach: polskim, angielskim, rosyjskim, ukraińskim, hiszpańskim, włoskim, portugalskim, niemieckim oraz francuskim. Przeznaczona jest do bezpłatnej dystrybucji w parafiach oraz w różnych miejscach, które odwiedzają pielgrzymi, np. w Muzeum Auschwitz i w Muzeum – Domu Jana Pawła II w Wadowicach.

W tym roku świętujemy 1050-lecie chrztu księcia Mieszka I oraz związanego z tym przystąpienia Polski do ówczesnej europejskiej wspólnoty państw chrześcijańskich. Jubileusz ten jest okazją, aby przypomnieć, że jako naród wielokrotnie stawaliśmy w obronie wartości tworzących fundamenty cywilizacji chrześcijańskiej, a w sposób szczególny wolności, praw i godności człowieka. Życzę Wam owocnego, głęboko przeżytego spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem, z duchowością polskich swiętych, z Polską dawną i współczesną, a także z Waszymi koleżankami i kolegami z całego świata – tak jak Wy pełnymi nadziei, pragnącymi zmieniać świat.

Z listu prezydenta RP Andrzeja Dudy

1-66291_g

Polska jest ziemią, na której w XIX i XX w. toczyła się heroiczna walka o wolność i godność człowieka. Jest też ziemią, na której dokonała się rękami niemieckich nazistów największa zbrodnia w dziejach ludzkości, Zagłada. Jest ziemią, przez którą przetaczały się największe i najokrutniejsze wojny, na której panoszył się sowiecki komunizm, ale która, dzięki Bożej Opatrzności, wychodziła z opresji zwycięsko. Przyjechałeś do Polski, do Krakowa, by spotkać się z Chrystusem we wspólnocie z młodymi całego świata i z Papieżem Franciszkiem. Spotkasz się z mieszkańcami tej ziemi, życzliwymi i gościnnymi. Aby pomóc Ci w zrozumieniu miejsca, w którym się znalazłeś, Instytut Pamięci Narodowej i Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowały krótki zarys historii Polski, który trzymasz w ręku. Będziemy wdzięczni, jeśli mimo duchowego skupienia i radości ze spotkania znajdziesz chwilę, by przeczytać tę historię i opowiedzieć o niej, gdy wrócisz do swego domu.

Z listu kardynała Stanisława Dziwisza

Publikacja jest dostępna bezpłatnie na stronie www.pamiec.pl

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#chrzest polski #Instytut Pamięci Narodowej #IPN #Jan Paweł II #Jasna Góra #pamiec.pl #Prymas Wyszyński #Przewodnik po historii Polski 966-2016 #ŚDM #Solidarność #święci polscy
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej