Uroczystości 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

2017/08/26

W sobotę, 26 sierpnia na Jasnej Górze odbywają się centralne obchody Jubileuszu 300. rocznicy koronacji Obrazu Maki Bożej Częstochowskiej. To także 60. rocznica rozpoczęcia peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po polskich parafiach. W Sumie Pontyfikalnej wezmą udział przedstawiciele Episkopatu Polski oraz władze państwowe.

Suma Pontyfikalna z udziałem Episkopatu Polski oraz władz państwowych odbędzie się o godz. 11.00 na Szczycie Jasnogórskim. Celebracji będzie przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, a homilię wygłosi abp Wojciech Polak, prymas Polski. Udział w uroczystości zapowiedzieli m.in.: premier Beata Szydło, Prezydent RP Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu. Podczas Mszy Świętej nastąpi odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.

W sobotni wieczór, o godz. 18.30 rozpocznie się Procesja Eucharystyczna. Następnie, o godz. 19.00, odprawiona zostanie Msza Święta pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

O godz. 21.00 planowane jest widowisko muzyczne „Jasnogórska Kana”, które transmitowane będzie na antenie TVP1. Po spektaklu, od godz. 23.00 do 4.00 w Bazylice Jasnogórskiej będzie trwało modlitewne czuwanie.

“Uroczystość koronacyjna w 1717 r. zjednoczyła na Jasnej Górze Polaków, stając się ogólnonarodową manifestacją wiary. Ten akt uznający Maryję za Królową Polski był punktem odniesienia w wielu, nierzadko trudnych momentach polskiej historii. Jasna Góra stała się Duchową Stolicą Polski i celem licznych pielgrzymek, a tym samym źródłem odnowy życia zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym” – czytamy w specjalnym komunikacie Konferencji Episkopatu Polski przed głównymi uroczystościami 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Nałożenie papieskich koron Klemensa XI na jasnogórski wizerunek Maryi w 1717 r. stanowiło dopełnienie ślubów złożonych przez króla Jana Kazimierza, który po obronie Jasnej Góry przed Szwedami, 1 kwietnia 1656 r. obrał Najświętszą Dziewicę Królową i Patronką Królestwa Polskiego.

Marcin Kluczyński
mk

Zobacz też: Transmisja głównych uroczystości Jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#26 sierpnia #300-lecie koronacji Cudownego Obrazu #cudowny obraz #Jasna Góra #Maryja #slider
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej