Abp Henryk Hoser rozpoczął posługę w Medjugorju

2018/07/23
hoser2.jpg

 Od niedzieli 22 lipca arcybiskup z Polski jest wizytatorem apostolskim o charakterze specjalnym w niewielkiej wiosce w Hercegowinie, słynącej z objawień maryjnych.

Medjugorje to mała wioska w południowej części Hercegowiny należąca do diecezji Mostar-Duvno i Trebinje-Mrkan. Rozgłos zaczęła zdobywać od 24 czerwca 1981 roku, gdy szóstce miejscowych dzieci po raz pierwszy objawiła się Matka Boża. Dziś znana jest na całym świecie. Objawienia, z przerwami, trwają do dzisiaj. Miejscowość bardzo szybko zaczęła przyciągać wiernych i pątników z różnych krajów. Z upływem czasu stała się wielkim ośrodkiem pielgrzymkowym. Każdego roku przybywają tu miliony pielgrzymów (ok. 2,2–2,5 mln).

Wizytator apostolski został powołany “ad nutum Sanctae Sedis”, czyli “na skinienie (rozkaz) Stolicy Apostolskiej”. Parafia w Medjugorju nie podlega zatem jurysdykcji miejscowego biskupa, ale bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Za upoważnieniem papieża wizytator może podejmować decyzje personalne oraz organizacyjne. Nie jest zobowiązany do konsultacji z miejscowym hierarchą. Abp Henryk Hoser SAC to lekarz, misjonarz, pallotyn, były sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów Stolicy Apostolskiej. Od czerwca 2008 r. do przejścia na emeryturę w grudniu 2017 r. pełnił posługę biskupa diecezji warszawsko-praskiej. W Konferencji Episkopatu Polski był m.in. przewodniczącym Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski, członkiem Komisji Duszpasterstwa, Rady ds. Rodziny KEP i Rady Stałej.

Emerytowany biskup warszawsko-praski, abp Henryk Hoser, pełnił już posługę w Medjugorjem. 11 lutego 2017 papież mianował go swym wysłannikiem specjalnym. Hierarcha spędził w słynnym na cały świat ośrodku pielgrzymkowym kilka miesięcy. Obecnie papież Franciszek wyznaczył mu kolejne zadanie. Jest nim funkcja wizytatora apostolskiego o charakterze specjalnym dla tamtejszej parafii na czas nieokreślony. Parafia św. Jakuba w Medjugorju powstała w 1892 i od początku posługiwali tam franciszkanie. Warto dodać, że św. Jakub jest patronem pielgrzymów.

Widok na Medjugorje (na pierwszym planie kościół pw. św. Jakuba). Źródło: wikipedia.org.

Komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej wskazuje, że “chodzi o zadanie wyłącznie duszpasterskie”. Wizytator powinien “zapewnić stałe i ciągłe towarzyszenie wspólnocie parafialnej w Medjugorju oraz wiernym przybywającym tam z pielgrzymkami, których potrzeby wymagają szczególnej uwagi”. Misja zakłada wspieranie miejscowych struktur kościelnych we właściwym wypełnianiu przez nie działań związanych zarówno z potrzebami tamtejszych wiernych, jak i z obsługą licznych pielgrzymów odwiedzających to miejsce.

Abp Hoser rozpoczynający posługę w Medjugorju, fot. Marijan Sirvić

Jak powszechnie wiadomo, objawienia w Medjugorju wzbudzają wiele emocji. Przede wszystkim fakt, że nigdy się nie zakończyły. Utrudnia to ich ostateczną interpretację i ocenę prawdziwości. Formalnie Kościół nie zaleca organizowania pielgrzymek do tego miejsca. Jednak można się tam udawać prywatnie. Misja, powierzona polskiemu arcybiskupowi seniorowi, nie miała i nie ma na celu sprecyzowania ostatecznego stanowiska o charakterze objawień.

Według szóstki tzw. „widzących”, Matka Boża (chorw. Gospa) zaczęła się im ukazywać 24 czerwca 1981, w miejscu zwanym Podbrdo, leżącym u podnóża wzniesienia Crnica i, objawia się do dnia dzisiejszego. Trójce z nich (Ivan, Vicka, Marija) – prawie codziennie, pozostałej trójce (Mirjana, Ivanka, Jakov) z różną częstotliwością. Gospa objawia się widzącym tam, gdzie aktualnie przebywają. Wzywa cały świat do modlitwy i nawrócenia, przekazuje liczne orędzia, w których zachęca do pogłębienia życia wiary i życia sakramentalnego, do lektury Pisma Świętego, oraz wszelkiej pobożnej praktyki, do pokuty oraz oddania swojego życia Jezusowi. Przekazuje widzącym tajemnice dotyczące przyszłych losów Kościoła i świata.

   Sanktuarium Maryjne w Medjugorju, źródło: vaticannews.

mak

 

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#abp. Henryk Hoser #Maryja #Medjugorje #objawienia
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej