Adwentowe Krople: 5 - 10 grudnia

2022/12/4
AdobeStock 422177136
Fot. Serenkonata / Adobe Stock

ROZWAŻANIA RORATNIE DLA DOROSŁYCH

Poniedziałek - 05 grudnia 2022r.
Znak władzy

Jezus na znak, że ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów uzdrawia przyniesionego do Niego paralityka. Łatwo jest coś powiedzieć, mówić można dużo i pięknie. Można nawet powiedzieć, że komuś są odpuszczone grzechy, ale tylko Chrystus może swoje słowa potwierdzić cudem uzdrowienia.

Czy wierzę, że moje grzechy są zmazane przez Jezusa? Kim jestem w tej opowieści ewangelicznej - paralitykiem, jednym z tych, którzy go przynieśli, a może oburzonym faryzeuszem, który ma serce pełne buntu? Odnajdź siebie w tym Słowie i oddaj się do dyspozycji Jezusa, który może dać ci wszystko.

 

Wtorek - 06 grudnia 2022r.
Zaopiekowani

Bóg nie chce by ktokolwiek się zagubił, a jeśli nawet tak się stanie, szuka człowieka gdziekolwiek by on nie był. Radość z odnalezienia zagubionej owcy, która jest większa niż radość z całego stada, które się nie zagubiło, jest znakiem rozpoznawczym Jezusa Dobrego Pasterza. 

Czy czuję się zaopiekowany przez Boga, który w Jezusie szuka mnie kiedykolwiek zbłądzę? Czy mam poczucie bezpieczeństwa w Jezusie, a może nęka mnie niepokój, że coś robię nie tak, jak powinienem? Dziś powierz swoje życie Jezusowi i daj Mu, w swojej wolności, prawo odnajdywania cię w każdej trudnej sytuacji i wskazywania ci właściwej drogi. 

 

Środa - 07 grudnia 2022r.
Oksymoron

Czarny śnieg, słony cukier, czy wreszcie lekki ciężar. Dzisiejszy fragment ewangelii daje nam oksymoron, jako przykład działania Jezusa. Jego jarzmo jest słodkie, ciężar lekki, a Jego samego cechuje łagodność i pokora serca.

Kiedy czuję się obciążony, czy mam w sobie odruch, aby od razu iść do Jezusa i brać Jego jarzmo, a może boję się, że wymagania Jego nauki jeszcze bardziej mnie obciążą? Zaufaj Mu, że miłość, którą On daje, uskrzydla, a nie obciąża, a Jego przykazania niosą wolność, a nie dodatkowe trudności.  

 

Czwartek - 08 grudnia 2022r.
Niepokalana

Maryja, Niepokalana Matka Boga prowadzi nas drogami adwentu, choć Jej obecność jest dyskretna. Z woli Najwyższego Maryja, wolna od wszelkiego grzechu, nieustannie podprowadza nas do Tego, który ma moc uwolnić nas od wszelkiego grzechu. Moment, kiedy Anioł Pański zwiastuje Maryi narodziny Zbawiciela jest przełomowy nie tylko dla Jej życia, ale i dla całej ludzkości. Bóg przyjmuje ludzkie ciało, staje się człowiekiem. 

Czy potrafię dostrzec momenty, kiedy Słowo staje się Ciałem w moim życiu? Czy daję się łagodnie prowadzić Niepokalanej po drogach tegorocznego adwentu? Odkryj te momenty swojego życia, kiedy Bóg był tak bliski tobie, jak Maryi w chwili Zwiastowania.

 

Piątek - 09 grudnia 2022r.
Wciąż niezadowoleni

Jan Chrzciciel pościł, nie jadł i nie pił - mówili, że zły duch go opętał. Jezus jadł i pił, przestawał z celnikami i grzesznikami, bo uznawał, że lekarza potrzebują chorzy, a nie zdrowi - mówili o Nim - żarłok i pijak, przyjaciel celników i grzeszników. Wciąż wszystko było dla nich nie tak, wciąż byli niezadowoleni.

Czy potrafię dostrzegać pozytywne rzeczy w moim życiu? Cz nie staję się mimowolnym „narzekaczem” na wszystko i wszystkich? Odkrywaj dziś piękno i dobro w swoim życiu i dziel się nim z innymi. Nie osądzaj, nie krytykuj, podejdź do innych z akceptacją i zrozumieniem.

 

Sobota - 10 grudnia 2022r.
Eliasz

Zanim nadejdzie Mesjasz, ma przyjść zapowiadający Go starotestamentalny prorok Eliasz. Jezus wskazał, że tym Eliaszem, zapowiadającym Jego nadejście, był Jan Chrzciciel. Jak to możliwe? Reinkarnacja? Nie. To wieloaspektowy wymiar Słowa, które Jezus tłumaczy w Duchu Świętym.

Czy potrafię Słowo Pisma interpretować jako osobiście skierowane do mnie, w konkretnym czasie i okolicznościach, czy też mam pokusę zamknąć je w ramy historycznych zdarzeń i ogólnych moralizmów. Postaram się dziś przyjąć Słowo, jako skierowane bezpośrednio do mnie, w tym czasie i w tym miejscu gdzie jestem.

/mdk

stepien

Ks. Piotr Stępień COr

Kapłan z Kongregacji Św. Filipa Neri w Tomaszowie Mazowieckim. Od 1998r. związany ze środowiskiem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Z wykształcenia dogmatyk, z zamiłowania duszpasterz młodzieży.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Adwentowe Krople #adwent 2022 #Słowo Boże #roraty #roraty dla dorosłych
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej