Adwentowe Krople: 28 listopada - 3 grudnia

2022/11/27
AdobeStock 123550067 napis
Fot. Adobe Stock

ROZWAŻANIA RORATNIE DLA DOROSŁYCH

Poniedziałek - 28 listopada 2022r.
Kropla drąży skałę

Tak zwykło się mówić i jest w tym wiele prawdy. Dla nas chrześcijan, rozpoczynających przeżywanie kolejnego adwentu w naszym życiu, owymi kroplami, które mają skruszyć skałę naszego serca, mają być słowa Pisma Świętego. Roraty, w których mamy możliwość uczestniczyć w dni powszednie adwentu, inspirują do odkrywania bogactwa treści, które Bóg z łagodnością opadającej rosy, wlewa w naszą duszę.

Pierwszą kroplą nich dzisiaj będzie przykład wiary setnika, który z całkowitą ufnością powierza swą prośbę Jezusowi.

Czy mam wiarę pełną ufności? Czy potrafię oddać Jezusowi wszystko, co jest dla mnie trudne, bez zastrzeżeń, w pełni ufając, że Jego wola jest najlepszą z możliwych opcji?

 

Wtorek - 29 listopada 2022r.
Prostota

Prostota to nie prostactwo, a bycie jak małe dzieci nie oznacza być infantylnym i naiwnym. Dziś Jezus mówi nam, że jesteśmy szczęśliwi i wybrani, bo widzimy i słyszymy rzeczy, na które czekali prorocy i królowie, a tego nie doświadczyli. Ojcu w niebie spodobało się objawić zbawienie prostaczkom.

Czy moja wiara jest pełna prostoty? Czy nie jest przekombinowana? Czy udaje mi się eliminować postawę faryzejską z mojej duchowości? Tylko dziecko ma w sobie tyle prostoty i ufności, aby bez zastrzeżeń powierzyć się Ojcu. Spróbuj przeżyć ten dzień w prostocie dziecka bożego.

 

Środa - 30 listopada 2022r.
Natychmiastowa decyzja

Jezus dziś mówi do ciebie - pójdź za Mną. Apostołowie, usłyszawszy takie wezwanie, zostawiają swoje sieci i idą za Nim. Czynią to natychmiast, bez wahania, bez pytań. Ta natychmiastowa decyzja jest najlepszą reakcją na Jezusowe wezwanie.

Co muszę zostawić w moim życiu, aby pójść za Jezusem? Czym są owe sieci i codzienne czynności, które zostawię? Czy mam w sobie gotowość podjąć natychmiastową decyzję?

Pójdź za Jezusem, odkrywaj dziś czego On od ciebie dziś oczekuje.

 

Czwartek - 01 grudnia 2022r.
Skała, czy piasek?

Jezus mówi o domach, jednym zbudowanym na piasku, który pod wpływem nawałnicy się zawala i drugim zbudowanym na skale, który mimo niesprzyjających warunków trwa. Na czym buduje moją wiarę? Na piasku dobrych chęci, czy skale drobnych, konsekwentnych kroków pracy nad sobą. Słucham Pana i wypełniam Jego wolę, czy też słucham Go, zachwycam się pięknem Jego słów, ale tylko na tym poprzestaję?

Bądź rozsądnym budowniczym, buduj na skale Słowa wprowadzanego w czyn. Nie zniechęcaj się trudnościami i ufaj Panu.

 

Piątek - 02 grudnia 2022r.
Przejrzeć

Ślepi odzyskali wzrok. Wyznali wiarę w to, że Jezus ma moc ich uzdrowić i stało się według tego jak wierzyli. Dziś Jezus pragnie dotknąć naszych oczu i zdjąć z nich ślepotę, która nie ma nic wspólnego ze wzrokiem.

Na jakie sprawy pozostaję ślepy w moim życiu? Czego wolę nie widzieć wokół siebie, bo tak jest wygodniej? Teraz jest czas, aby przejrzeć, bo Chrystus pranie, abyśmy widzieli.

Oddaj Jezusowi swoje zdolności rozeznawania co dobre i złe, aby dał tobie światło widzenie wszystkich i wszystkiego we właściwych proporcjach.

 

Sobota - 03 grudnia 2022r.
Za darmo

Zbawienie jest za darmo. Wiara jest za darmo i łaska podobnie. Bóg daje nam siebie również w sposób darmowy i na dodatek niezasłużony. Usprawiedliwia nas swą łaską i nie każe nam za to płacić.

Czy mam świadomość, że ja również mam darmo dawać dobro i miłość innym ludziom? Czy mój altruizm, współczucie, zaangażowanie charytatywne jest darmowe? A może oczekuję zapłaty, czegoś w zamian? Nie wiem, uznania, wdzięczności, podziwu?

Dziś dam siebie drugiemu człowiekowi za darmo, bezinteresownie wyciągając do niego pomocną dłoń.

 

/mdk

stepien

Ks. Piotr Stępień COr

Kapłan z Kongregacji Św. Filipa Neri w Tomaszowie Mazowieckim. Od 1998r. związany ze środowiskiem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Z wykształcenia dogmatyk, z zamiłowania duszpasterz młodzieży.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#adwent #roraty #roraty dla dorosłych #Adwentowe Krople #adwent 2022
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej