Beatyfikacja ks. Jana Machy coraz bliżej

2018/06/21
janmacha1940.jpg

Komisja Historyczna przy Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przyjęła i skierowała do dalszego opracowania positio związane z procesem beatyfikacyjnym ks. Jana Machy. Wtorkowe wydarzenie jest kolejnym krokiem do oficjalnego ogłoszenia kapłana błogosławionym.

Prefektowi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych positio przekazał ks. abp. Wiktor Skworc. Przez ostatnie miesiące nad dokumentem debatowała Komisja Historyczna. Następnie pracę rozpocznie Komisja Teologów, a później przejmą ją kardynałowie i biskupi zasiadający w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jeśli ustalenia będą pozytywne, to dokumenty trafią do Ojca Świętego, który będzie mógł ogłosić ks. Jana Machę błogosławionym.

Ks. Jan Macha urodził się w Chorzowie Starym w 1914 r. Podczas nauki był reprezentantem Górnego Śląska w 11-osobowej piłce ręcznej, a także harcerzem oraz członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W 1933 roku rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rok później został alumnem Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. W 1939 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

Po wybuchu II wojny światowej, w październiku tego samego roku, został współzałożycielem Polskiej Organizacji Zbrojnej tajnej organizacji, która zajmowała się pomocą dla represjonowanych, drukiem o kolportażem niezależnych wydawnictw, prowadzeniem działalności wywiadowczej.

We wrześniu 1941 r. ks. Jan Macha został aresztowany przez gestapo. Torturowano go, a niecały rok później skazano na śmierć. W ostatnim liście do rodziny napisał:

Umieram z czystym sumieniem. Żyłem krótko, ale uważam, że cel swój osiągnąłem. Nie rozpaczajcie! Wszystko będzie dobrze! Bez jednego drzewa las lasem zostanie (…) Zatem do widzenia! Zostańcie z Bogiem! Módlcie się za Waszego Hanika.

Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2013 r.

/wj

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#beatyfikacja #ks. Jan Macha #papież Franciszek
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej