Błogosławiony Bronisław Kostkowski

2022/08/6
Bronislaw Kostkowski

6 sierpnia wspominamy bł. Bronisława Kostkowskiego (1915-1942), który za odmowę porzucenia kapłaństwa zapłacił najwyższą cenę.

Urodził się 11 marca 1915 r. w Słupsku. Po zakończeniu I wojny światowej jego rodzice wraz z dwóją dzieci przenieśli się do Bydgoszczy i tam Bronisław ukończył szkołę. Uczył się w renomowanym Męskim Państwowym Gimnazjum Humanistycznym przy ul. Grodzkiej, gdzie był prezesem Sodalicji Mariańskiej.

W 1936 r. wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku. W kwietniu 1939 roku przyjął dwa niższe święcenia kapłańskie, w czerwcu otrzymał promocję na czwarty kurs. Niestety, nie zdążył podjąć dalszej nauki. 7 listopada 1939 r. został wraz z innymi alumnami i profesorami seminarium aresztowany przez gestapo.

Ponieważ Bronisław urodził się w Słupsku, czyli w Rzeszy, Niemcy zaproponowali mu uwolnienie w zamian za wyrzeczenie się drogi do kapłaństwa. Dał zdecydowaną odpowiedź: "Raczej śmierć wybiorę niż sprzeniewierzę się powołaniu, którym Bóg mnie zaszczycił".

16 stycznia 1940 roku 42 księży i alumnów przewieziono do salezjańskiego klasztoru w Lądzie, spełniającego rolę obozu przejściowego. Tutaj hitlerowcy znowu złożyli Bronisławowi swoją wcześniejszą propozycję, a on ponownie odmówił. Tak o tym pisał w liście do rodziców: "Jestem przygotowany na najgorsze. Zdawałem z tego sobie sprawę, kiedy wstępowałem do seminarium, że gdy zajdzie potrzeba, trzeba oddać życie Bogu w ofierze. Nie zawaham się oddać je za Boga i Ojczyznę. Niech się dzieje wola Boża. Bądźcie spokojni i dumni... Chcieliście mieć syna księdzem, czemu nie macie go złożyć Bogu w ofierze?".

26 sierpnia 1940 wywieziono go, wraz z innymi duchownymi do Szczeglina, 28 sierpnia 1940 r. trafił do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, a stamtąd - 14 grudnia 1940 r. - do Dachau, gdzie otrzymał numer 22828. W pamięci współwięźniów zapisał się jako o człowiek mężny, który spieszył z pomocą innym, zwłaszcza starszym więźniom.

Zmarł w obozie z głodu i wycieńczenia w wieku 27 lat (6 sierpnia 1942 r.). Został beatyfikowany przez papieża św. Jana Pawła II w dniu 13 czerwca 1999 r. w grupie 108 błogosławionych męczenników. Od 2004 r. jest patronem Słupska.

Źródła:
https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/
https://www.swietyjozef.kalisz.pl/Dachau/
Gazeta Pomorska / Błogosławiony Bronisław Kostkowski
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bronis%C5%82aw_Kostkowski

/mdk

 

© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej