Być chrześcijaninem nie tylko w skrytości serca

2021/11/24
Tyras Ecivitas slajder
Grafika: Ewa Makowska

W cyklu audycji prezentujących nauczanie bł. Prymasa Tysiąclecia, realizowanych przez red. Izabelę Tyras, przewodniczącą oddziału w Częstochowie „Civitas Christiana”, dziś o „wyjściu z siebie i wprowadzaniu w codzienne życie społeczne wartości ewangelicznych”.

 

Musimy uruchomić i rozwinąć cnoty społeczne, które w jakimś zalążku drzemią w każdym z nas. Obudzone, mogłyby się stać naszą siłą, błogosławieństwem rodzin, narodu i państwa – mówił bł. kard. Stefan Wyszyński. Podkreślał, że „chociaż zawsze ciąży na nas obowiązek czynienia dobrze, jak przykazuje nam Chrystus, to jednak teraz szczególnie musimy wyjść z siebie i w codzienne życie społeczne wprowadzić wartości ewangeliczne, które z naszej winy niekiedy zatrzymywały się na progu naszego życia osobistego.

Bądźmy chrześcijanami nie tylko w skrytości serca, przy zamkniętych drzwiach domu, w kruchcie kościelnej, ale też na ulicy, w biurze, w warsztacie, na roli i w tylu innych miejscach, gdzie żyje i pracuje człowiek, dziecko Boże, Chrystusowy brat, siostra i matka - podkreślał.

Prymas Wyszyński zauważał, że wszędzie musi się obudzić sumienie: „sumienie osobiste oznacza, że pracujemy jako chrześcijanie zgodnie z prawami natury, które są wszczepione w rozumność człowieka, w jego dobrą wolę, w jego wysiłek rozeznawania tego co służy naszej pracy jako istot społecznych całej wspólnocie”. Wyjaśniał, że „sumienie osobiste kształtowane jest przez naszą rozumność, przez zgodność naszych działań z przykazaniami Bożymi i z duchem chrześcijańskim”.


Podkreślał, że „jest też sumienie rodzinne - wychowanie w rodzinie dzieci i młodzieży i, że oddziaływanie rodziców w tym wychowaniu musi się kierować przykazaniami Bożymi i duchem kultury naszej domowej, ażeby w ten sposób powstawało nowych ludzi plemię jakich jeszcze nie widziano”.


- Potrzeba jest ojczyźnie naszej takich ludzi, takich obywateli, którzy na każdym odcinku wywiązywaliby się zgodnie z tym duchem sumienia ukształtowanego w życiu rodzinnym - mówił bł. kard.

Prymas Wyszyński mocno zachęcał: „byśmy sobie życia nie ułatwiali, byśmy nie doprowadzali naszych postaw w pracy i w trudzie, do jakiś postaw tylko omamień, jakoby idzie praca, jakoby są osiągnięcia, jakoby zadania były wykonane, a w rzeczywistości wszystko wygląda inaczej”.


- Bądźmy chrześcijanami nie tylko w skrytości serca, przy zamkniętych drzwiach domu, w kruchcie kościelnej, ale też na ulicy, w biurze, w warsztacie, na roli i w tylu innych miejscach, gdzie żyje i pracuje człowiek - przypominał.

 

/em

1 MDK6102

Izabela Tyras

Przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#wokół nauczania kard. wyszyńskiego #podcast #częstochowa
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej