W cyklu audycji prezentujących nauczanie Prymasa Tysiąclecia, realizowanych przez red. Izabelę Tyras, przewodniczącą oddziału w Częstochowie „Civitas Christiana”, dziś usłyszymy słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego o tym, co Kościół dał Narodowi.
- Kościół chrzcił Polaków od Mieszka I aż do czasów dzisiejszych a chrzcząc ich dawał im łaskę nadprzyrodzoną, zespalał więzią duchową wszystkie dzieci Boże, dawał im Ducha Świętego czyli Ducha Miłości. Jednoczył wszystkich stawiając dzieci Narodu przed Ojcem, czyniąc nas braćmi Chrystusowymi - podkreślał Błogosławiony.
Prymas Wyszyński miał wizję Polski w ramach państwowości i miał wizję Kościoła, służącego Narodowi. Wiedział, że odrzucenie posługi Kościoła i wyrywania jego obecności z życia społecznego groziło nieobliczalnymi szkodami. Dlatego tak walczył o prawo wiary, prawo obecności Kościoła w życiu publicznym, prawo dziecka do pacierza, do szkoły, która by kształtowała sumienie Polaków w duchu chrześcijańskim.
Bł. Kard. Wyszyński swej postawy nie zmienił i wtedy, gdy grożono mu więzieniem a nawet śmiercią.
O prawo do obecności Kościoła w życiu Narodu upominał się pokojowo, przede wszystkim na klęczkach, na modlitwie, w wielkiej ufności w moc Bożą, ale także poprzez systematyczną pracę, realizowany konsekwentnie program odnowy życia narodu ochrzczonego. Na ten program składały się przede wszystkim: Śluby Jasnogórskie w roku 1956, w trzechsetlecie ślubowań króla Jana Kazimierza złożone po „potopie szwedzkim”, potem 9 lat Wielkiej Nowenny, owej pracy nad umoralnianiem i ukształtowaniem świadomości i sumień naszych w duchu chrześcijańskim i wielkie modlitewne obchody Tysiąclecia Chrztu Polski w 1966r. a także wprowadzenie myśli soborowych do życia religijnego a dalej wędrówka Obrazu Jasnogórskiej Pani, wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w naszej Ojczyźnie.
- Kościół będzie zawsze z Narodem i nigdy nie zrezygnuje ze swej pracy w szeregach ludu, bo zawsze tak jak w przeszłości, będzie kierował się nauką Kościoła, która przecież nie jest wymysłem ludzkim, ale jest mądrością Boga objawiającego się w świecie - mówił błogosławiony.
W innym miejscu podkreślał:
- Świadomi tego, co naród przeniósł od chrzcielnicy Mieszkowej poprzez dziesięć wieków pracy Kościoła aż do dzisiejszych czasów, gorąco pragniemy, aby to błogosławione dziedzictwo było naszym udziałem i aby Kościół nadal w całym świecie i w Ojczyźnie naszej mógł nieść Dobrą Nowinę i tworzyć Królestwo życia i łaski, świętości i prawdy, sprawiedliwości, miłości i pokoju.
Zapraszamy do wysłuchania!
/uk