Drogi Słowa Wcielonego: Prawdziwy pokój

2023/01/1
AdobeStock 4707299821
Fot. Adobe Stock

Lb 6, 22-27; Ga 4, 4-7 ; Łk 2, 16-21

Każdy normalny człowiek pragnie pokoju. Dzisiejszy dzień przywołuje zarówno Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, jak i światowy dzień pokoju. Wiemy, że pokój to nie tylko brak wojny, ale stan prawdziwego pokoju serca. O pokój trzeba zabiegać, o pokój trzeba dbać, pokój wypracowujemy każdego dnia i w każdej chwili.

W obecnym czasie, kiedy u naszych granic toczy się regularna wojna, sprawa pokoju staje się pierwszorzędnym pragnieniem serca każdego polskiego wyznawcy Chrystusa. Od wielu już lat, z inicjatywy papieża św. Jana Pawła II, pierwszy dzień roku kalendarzowego, obchodzony jest, jako światowy dzień pokoju. Prawdziwy pokój zaczyna się u Boga i do Boga prowadzi. Dlatego pragniemy dziś szczególnie mocno i uważnie kontemplować tajemnicę dzisiejszego fragmentu ewangelii.

Widzimy w nim pasterzy, którzy postępują zgodnie z poleceniem anioła pańskiego i odnajdują  nowonarodzone Dziecię w grocie betlejemskiej. Oddają Mu pokłon, ale co ważniejsze odnajdują wszystko, tak jak im anioł opowiedział. Tym samym utwierdzają się, że wydarzenie, którego doświadczyli nocną porą, jest prawdziwe i niesie za sobą daleko idące konsekwencje. Bóg wkroczył w dzieje człowieka. Przyniósł ze sobą pokój, którego świat dać nie może.

Widzimy także w dzisiejszej ewangelii Świętą Bożą Rodzicielkę Maryję, która rozważa wszystkie sprawy i zachowuje je w swoim umyśle i sercu. Ona jest prawdziwą Rodzicielką. Rodzi pokój - Pokój Wcielony. Rodzi Dawcę Pokoju. Przynosi ludziom Jezusa, który jest źródłem wszelkiego prawdziwego pokoju.

Zechciejmy dzisiaj przyjąć ten dar do swego życia. Żyjmy pokojem, praktykujmy pokój i o niego zabiegajmy. Bądźmy wysłannikami pokoju, którzy nie tylko mówią o pokoju, ale nim żyją i go praktykują w życiu codziennym. Nie mamy większego wpływu na sprawy wielkiej światowej polityki i na kwestię zapobiegania wojnom, ale mamy wpływ na pokój, który jest dostępny dla naszego serca. Powodzenia! Wszystkiego, co piękne i od Boga pochodzące, życzę Wam na nowy 2023 rok.

/mdk

stepien

Ks. Piotr Stępień COr

Kapłan z Kongregacji Św. Filipa Neri w Tomaszowie Mazowieckim. Od 1998r. związany ze środowiskiem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Z wykształcenia dogmatyk, z zamiłowania duszpasterz młodzieży.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Drogi Słowa Wcielonego #Świętej Bożej Rodzicielki Maryi #pokój #Boże Narodzenie
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej