IX Konferencja Dziennikarz między prawdą a kłamstwem

2015/10/24

Kościół w przestrzeni publicznej, w tym jego obraz prezentowany w mediach, rola w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego i tożsamości narodowej, to niektóre z zagadnień poruszonych w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Dziennikarz między prawdą a kłamstwem, która 24 października br. odbyła się w Łodzi.

Dzieła prowadzone przez Kościół w Polsce są wielkie i trwałe. Prowadzone są przezeń liczne przedszkola i szkoły wszystkich stopni oraz wyższe uczelnie. W gestii Kościoła funkcjonują dziesiątki szpitali, domów pomocy społecznej oraz hospicjów. Kościelna Caritas obejmuje niezbędną pomocą setki tysięcy rodzin i osób indywidualnych. Poprzez katechezę w szkole Kościół uczy młode pokolenie Polaków, jak żyć szlachetnie i odpowiedzialnie oraz jak miłować Ojczyznę. Kościół pomaga w kształtowaniu postawy przebaczenia i wzajemnego szacunku. Staje się coraz wyraźniej sumieniem narodu. Tę ambitną misję utracili zarówno pisarze jak i ludzie nauki – dzieli się refleksją ks. bp Adam Lepa, który od początku patronuje konferencjom łódzkich dziennikarzy.

W tegorocznych rozważaniach wokół Kościoła w przestrzeni publicznej wzięli udział duchowni i świeccy, zaangażowani w tę sferę bezpośrednio, bądź poprzez prowadzone prace badawcze i misję duszpasterską. Celem dyskusji prowadzonych od 2007 roku z inicjatywy łódzkiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy jest, zgodnie z nauczaniem społecznym Kościoła, rozeznać szanse i zagrożenia, właściwie je ocenić i wyciągnąć wnioski, by móc podjąć konkretne zadania.

W gronie tegorocznych ekspertów znaleźli się m.in. ks. prof. Paweł Bortkiewicz, który wygłosił referat o Kościele wobec kryzysu pojęć, prof. Jan Żaryn poruszył temat roli Kościoła katolickiego w budowaniu postaw patriotycznych, a prof. Mieczysław Ryba wygłosił wykład pt. „Kościół i państwo. Historia a współczesność”. W całodniowej konferencji, poza częścią złożoną referatów, odbyła się także dyskusja panelowa z udziałem ks. Henryka Zielińskiego – red. nacz. Tygodnika Idziemy, red. Arkadiusza Stelmacha, red. Artura Dmochowskiego i red. Krzysztofa Skowrońskiego, którą animował red. Tomasz Bieszczad.

Wzorem lat ubiegłych, organizatorzy zapowiedzieli pokonferencyjną publikację książkową zawierającą pełne treści wygłoszonych referatów i głosów w dyskusji, która powinna ukazać się na wiosnę 2016 r. Pełna relacja z konferencji w grudniowym wydaniu Miesięcznika “Civitas Christiana”, który to wydarzenie objął patronatem medialnym.

tekst/fot. Marcin Kluczyński

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Artur Dmochowski #bp Adam Lepa #civitas christiana #Katolickie Stowarzyszenia Dziennikarzy #Kościół w mediach #Krzysztof Nagrodzki #ks. dr Marek Łuczak #ks. dr Marian Duda #ks. Henryk Zieliński #naród #patriotyzm #prof. Jan Żaryn #prof. Mieczysław Ryba
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej