Jedno pytanie do rzecznika Episkopatu Polski

2019/05/2
why-sometimes-ive-believed-as-many-as-six-impossible-things-before-breakfast.png

„Ona dzieł Boskich korona, Nad Anioły wywyższona; Choć jest Panią nieba, ziemi, Nie gardzi dary naszymi” – mówi tradycyjna maryjna pieśń pochwalna. Czy maj jest szansą na obdarowywanie Matki?

W maju mamy wiele okazji do obdarowywania Maryi. Najprostszymi darami mogą być czas, śpiew i kwiaty. Warto w tym miesiącu przeznaczyć specjalny czas dla Maryi, na przykład przez odwiedziny Jej na Jasnej Górze czy też modlitwę podczas nabożeństw majowych. Nabożeństwa te można odmawiać w parafii, przy kapliczkach albo po prostu indywidualnie lub z rodziną w domu. Drugi dar to jest śpiew. Mamy wiele pieśni maryjnych i możemy się postarać, by szczególnie w maju korzystać z tego skarbca. I oczywiście kwiaty. Każda kobieta lubi przecież dostawać kwiaty. Zanieśmy je również Maryi. W ciągu roku rzadko pamiętamy o tym, ale w maju, kiedy wszędzie jest tak wiele kwiatów, można je zanieść do kaplicy czy też kościoła przed obraz Matki Bożej. Te zewnętrzne dary są bardzo ważne, bo pokazują, że traktujemy Maryję, jak kogoś bliskiego i kochanego.

Nasz czas, śpiew i kwiaty mogą być też szansą na przekazanie Matce Bożej o wiele cenniejszych darów niż tylko te dosłowne. Wraz z czasem możemy Jej ofiarować naszą modlitwę w intencji tych, którzy o nią prosili i tych, którzy jej potrzebują, może to być też czas ofiarowany innym – komuś samotnemu lub po prostu smutnemu. Wraz ze śpiewem możemy ofiarować Maryi dziękczynienie Bogu i uwielbienie za wszystkie Jego dzieła, również za majowe piękno przyrody. Wraz z kwiatami zaś możemy złożyć pod stopy Matki Bożej nasze dobre uczynki i dzieła, w które się angażujemy.

Co do dzieł to jest ich wiele, również takich, konkretnie poświęconych Maryi, jak Rycerstwo Niepokalanej czy też ruch Pomocników Matki Kościoła założony 50 lat temu przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Jaką inicjatywę wybrać? Życzę każdemu, by maj stał się okazją do szczególnego wsłuchania się w głos Maryi, która mówi: „Uczyńcie wszystko, co Syn mój wam powie”. Spełnienie tej prośby będzie najpiękniejszym darem dla Maryi.

Z ks. Pawłem Rytlem-Andrianikiem, rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski, rozmawiała Marta Kowalczyk.

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#jedno pytanie #maj #majówka #Maryja #pytanie #Rzecznik Episkopatu Polski #slider
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej