Jubileusz 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce w Poznaniu

2018/06/26
640px-katedra-poznan-wnetrze-rb1.jpg

W dniach 22-24 czerwca odbyły się obchody jubileuszowe pod hasłem Poznań. Chrystus i my. Uroczystości przewodniczył legat papieski kard. Dominik Duka, arcybiskup Pragi i Prymas Czech.

Podczas Eucharystii 23 czerwca, która była kulminacyjnym momentem obchodów, odczytano list papieża Franciszka, w którym można było przeczytać:

Biskup Jordan bardzo się natrudził, ciesząc się niezwykłą przychylnością księcia Mieszka I, aby naród powierzony jego pasterskiej trosce z pogańskich obrządków do wiary chrześcijańskiej doprowadzić. Słuszną jest więc rzeczą, by był on wspominany przez tamtejszy Kościół lokalny.

Na obchodach obecni byli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, abp Stanisław Gądecki, abp Wojciech Polak oraz abp Marek Jędraszewski.

Rozpoczęto 22 czerwca uroczystością upamiętniającą 50. rocznicę koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, Pani Poznania. Przewodniczył jej abp Wojciech Polak, który powiedział podczas homilii:

Jeśli bowiem przybycie pierwszego biskupa wiązało się niewątpliwie z rozpoczęciem dzieła ewangelizacji tych piastowskich ziem, to – jak przypomniał nam kiedyś na Jasnej Górze św. Jan Paweł II – wraz z Chrystusem przybyła do Ojczyzny naszej od razu Matka Jego. Przybyła i była obecna wraz ze swym Synem, jak mówią nam o tym liczne świadectwa pierwszych wieków chrześcijaństwa w Polsce, a w szczególności pieśń Bogurodzica.

24 czerwca w Ostrowie Tumskim miał miejsce Ogólnopolski Festyn Rodzinny organizowany przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej i miasto Poznań. Towarzyszyło mu hasło Poznań dla zdrowia i rodziny – Bądźmy razem. Wcześniej odbyła się Msza św., której przewodniczył abp Stefan Gądecki.

Poznańskie biskupstwo zostało utworzone w 968 r. i do 1000 r. obejmowało terytorium całego państwa polskiego. Biskup Jordan zapoczątkował historię hierarchii kościelnej w Polsce, został wyznaczony przez papieża Jana XIII. W Poznaniu powstała pierwsza katedra na terenie naszego kraju, wybudowana przez Mieszka I. Do roku 1798 do diecezji poznańskiej należała Warszawa.

Za BP KEP

/wj

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#abp Stanisław Gądecki #abp Wojciech Polak #bp Jordan #kard. Dominik Duka #Mieszko I #papież Franciszek #Poznań
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej