Lwów: Uroczystości ku czci bł. Jakuba Strzemię (WIDEO)

2016/09/13
dsc05059.jpg

Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w uroczystościach ku czci bł. Jakuba Strzemię, które 10 września odbyły się we Lwowie. Wśród pątników byli m.in. kardynał Tarcissio Bertone z Rzymu oraz ks. abp Mieczysław Mokrzycki, a także inni biskupi. Cześć patronowi archidiecezji lwowskiej oddali również przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”.

Ceremonie związane z relikwiami bł. Jakuba Strzemię rozpoczęły się 10 września rano, uroczystą procesją ulicami Lwowa, od Kościoła św. Antoniego do Bazyliki Metropolitarnej – Katedry Lwowskiej. Udział wzięło kilka tysięcy wiernych, w tym ponad 120 księży i kilkadziesiąt sióstr zakonnych. O godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem kard. Tarcissio Bertone.

W wygłoszonej homilii kardynał zauważył, że po wojnie Lwowianie nie ugięli się represjom okupanta, ale dzielnie dawali świadectwo swojej wiary. Trud i represje wytrwali dzięki nadziei i wierze, którą czerpali z mocnego fundamentu Kościoła.
Dla archidiecezji lwowskiej uroczystości ku czci bł. Jakuba Strzemię były w tym roku centralnym dziękczynieniem za 25 lat odnowienia struktur Kościoła Katolickiego w Ukrainie.

Tradycję procesji z relikwiami bł. Jakuba Strzemię wprowadził we Lwowie abp Mieczysław Mokrzycki. Jakub Strzemię był franciszkaninem. Jako arcybiskup halicko-lwowski w 1412 roku przeniósł stolicę metropolii łacińskiej z Halicza do Lwowa. Od roku 1909 jest patronem archidiecezji lwowskiej.

tekst, fot. Marcin Kluczyński

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#abp Mieczysław Mokrzycki #bł. Jakub Strzemię #Patron Lwowa #Tarcissio Bertone #Ukraina
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej