Mieć świadomość odpowiedzialności za Kościół. Wokół nauczania kard. Wyszyńskiego - audycja Izabeli Tyras [nagranie]

2021/06/16
Byl sila narodu

W cyklu audycji prezentujących nauczanie Prymasa Tysiąclecia, realizowanych przez red. Izabelę Tyras, przewodniczącą oddziału w Częstochowie „Civitas Christiana”, dziś przypomnimy słowa kard. Stefana Wyszyńskiego o odpowiedzialności za Kościół.

Ksiądz Prymas całe życie poświęcił Chrystusowi żyjącemu w Kościele. - Taki jest mój Kościół i ja jestem w tej chwili ogarnięty moim Kościołem. Ja go noszę w sobie. Cały mój Kościół – Ecclesia jest we mnie. A zarazem jestem z Kościołem i w Kościele. Nieraz przyglądam się swemu ciału, troszczę się o nie, czynię różne konieczne zabiegi, daję mu odpoczynek, pokarm, lekarstwo. Znam swoje ciało. A mój Kościół też jest moim ciałem. I on też potrzebuje tych detalicznych moich zabiegów, aby całe ciało było zdrowe. Może teraz zrozumiemy co powiedział Chrystus. Ten, który słucha słowa Bożego i strzeże go, ten matką moją jest. Słucham Kościoła - ja! Strzegę Kościoła - ja! Matką jestem - ja! Matką tego wielkiego Chrystusa - Kościoła - mówił kard. Stefan Wyszyński.

Niestrudzenie przypominał, że Kościół jest jeden, chociaż ludzie są różni, jeden jest Kościół świętych i grzeszników, jak stadion, po którym biegnie wielka rzesza ludzi. Jedni biegną za łaską, inni za grzechem. Niektórzy chcieliby podzielić biegnących na dobrych i złych.

„Powie nam ktoś trzeba dążyć do regulacji ruchu i tak sprawy ustawić, aby ci, którzy biegną ku dobru, byli po prawicy, a ci, którzy uganiają się za grzechem, po lewicy. Po co maja sobie wzajemnie przeszkadzać”, mówił Prymas Tysiąclecia.

Przestrzegał przed takim niebezpiecznym, uproszczonym myśleniem. Przypominał, na Bożym stadionie nie można nikogo rozdzielić, „bieg jest wspólny, Kościół jest jeden”.

Ks. Prymas podkreślał, że Kościół nie istnieje w oderwaniu od codziennego życia - jak tego pragną wszystkie dążenia ateistów i materialistów. Kościół istnieje w codzienności, w myślach, w sercach i czynach ochrzczonego i  uświęconego łaską człowieka.

- Niech o Kościół się troszczą kapłani a my nadal będziemy żyli po swojemu. Kościół sobie sam poradzi, po co ja mam się narażać. Kościół się obroni, przetrwa, bo Kościół wie, że bramy piekielne nie zwyciężą go, że jest z nim Chrystus. To wszystko prawda, ale nas to nie zwalnia z odpowiedzialności za Kościół. Przyjmujemy na siebie odpowiedzialność za Kościół Chrystusa za przykładem Maryi pod krzyżem i Matki przy kołysce - podkreślał kard. Stefan Wyszyński.

/eb

1 MDK6102

Izabela Tyras

Przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Wyszyński #wokół nauczania kard. wyszyńskiego #Prymas #nagranie
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej