Modlitwy za ojców

2022/06/23
AdobeStock 280941536
Fot. Adobe Stock

Dziś Dzień Ojca. To całkiem młode święto. Po raz pierwszy obchodzone było w USA, w miasteczku Spokane, w stanie Waszyngton w 1910 roku. Potem powoli przyjmowało się w innych miastach, stanach, krajach, na pozostałych kontynentach. Do Polski dotarło w 1965 roku i w naszym kraju obchodzimy je 23 czerwca.

W tym szczególnym dniu, w którym podkreśla się jak ważną rolę pełnią ojcowie w życiu dzieci i całych rodzin, zachęcamy do modlitwy za ojców żyjących i za tych, których już na tym świecie nie ma. Modlitwa to piękny prezent.

 

Modlitwa za tatę

Boże, od którego wszystko dobro pochodzi,
dziękuję Ci za mojego tatę, za jego poświęcenie i miłość.
Proszę Cię, abyś zachował go w zdrowiu i błogosławił ich pracy.
Ty wiesz, o Boże, że go kocham, choć nieraz sprawiam mu przykrość.
Proszę Cię, naucz mnie okazywać mu serce.
Pomóż mi być posłusznym i chętnie pomagać.
Czuwaj, Boże, nad naszą rodziną, niech panuje w niej pokój i zgoda.
Amen.

 

Modlitwa za ojców

Błogosław, Boże, ojcom, wszystkim ojcom - i młodym, i starym.
Błogosław młodemu ojcu, który po raz pierwszy trzyma swoje dziecko w ramionach. Daj mu silę, aby mógł zaspokoić potrzeby dziecka, ale przede wszystkim daj mu miłość, aby mógł nią wypełnić głodne jego serce.
Daj mu czas i chęć, aby stał się przyjacielem swojego dziecka. Daj mu mądrość, cierpliwość, sprawiedliwość w wychowywaniu. Uczyń go bohaterem w oczach dziecka. W ten sposób słowo "ojciec" będzie zawsze dla niego symbolizowało człowieka prawego i tego, który potrafi wszystko.
Boże, błogosław także ojcom starszych dzieci, które - według nich - nie spełniły ich nadziei. Ojcom, którzy są zmęczeni pracą dla swych dzieci, którym one wydają się bezmyślne, niewdzięczne, krytyczne, buntownicze.
Błogosław tym ojcom; Boże, pociesz ich.
Pozostań z każdym ojcem wtedy, kiedy przychodzi czas pożegnania z synem czy córką. Kiedy dziecko opuszcza dom rodzinny, także ojcowie potrzebują wsparcia (matki nie są jedynymi osobami, które płaczą).
Ty, Boże, jako nasz Ojciec Niebieski, oczywiście doskonale rozumiesz ojców. W Twej niewyczerpanej miłości (i niewyczerpanym doświadczeniu!) błogosław ojcom, wszystkim ojcom - i młodym, i starym.

Autor: Marjorie Holmes

 

Modlitwa za zmarłego ojca I

Boże, od Ciebie pochodzi wszelkie ojcostwo, zmiłuj się nad zmarłym swoim sługą N., który jako dobry ojciec troszczył się o swoją rodzinę; nagródź jego miłość i wierność Twoim pokojem, a osieroconą rodzinę otocz swoją opieką. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

 

Modlitwa za zmarłego ojca II

Boże, Ty poleciłeś nam czcić ojca i matkę. Zmiłuj się nad moim zmarłym ojcem; odpuść mu grzechy, przyjmij do swojej chwały i dozwól mi kiedyś potkać go w radości wiekuistej. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Źródła:
adonai.pl
misyjne.pl
wikipedia.org
Modlitewnik dla dorosłych, Promic, Warszawa 2017

 

 

1 ppok20220620 0005

Marta Karpińska

Dziennikarz i fotograf, redaktor naczelna kwartalnika "Civitas Christiana".

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Dzień Ojca #ojciec #tata #modlitwa za ojca
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej