Moralność, odpowiedzialność, solidarność – to trzy najważniejsze pojęcia dla ekologów, wokół których obraca się encyklika Ojca Świętego Franciszka Laudato si‘
W Warszawie odbyła się konferencja prasowa związana z wydaniem nowej encykliki papieskiej Laudato si’ . W konferencji prasowej udział wzięli: Była Abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce, Ks. Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, dr Stanisław Jaromi OFMConv, szef REFA – Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu, od 5 lat prowadzi dla KAI blog pt. Chrześcijanin – ekolog, Dr hab. inż. Zbigniew Karaczun,prof. SGGW, profesor nadzwyczajny SGGW, kierownik specjalizacji Zarządzanie i technologie zrównoważonego rozwoju na Międzywydziałowym Studium Ochrony Środowiska, Stanisław Tasiemski OP teolog.
Abp Celestino Migliore w trakcie konferencji mówił znaczenie encykliki odzwierciedla odwieczne nauczanie kościoła,(…) jest to encyklika odważna poświęcona relacji człowiek – natura. Ojciec święty od samego początku swojego pontyfikatu nie ukrywał, że św. Franciszek jest wyznacznikiem jego pontyfikatu – ta encyklika jest tego dowodem.
dr Stanisław Jaromi OFMConv, szef REFA mówił – jest to list otwarty do wszystkich ludzi dobrej woli. Ta encyklika będzie drogowskazem dla ludzi jak myśleć ekologicznie.
W trakcie konferencji opisano nowy dokument słowami: ewolucyjny, afirmatywny, otwarty, dynamiczny, nastawiony na dialog, ekumeniczny. Po raz pierwszy też w historii papież w swojej encyklice cytuje duchownego islamskiego.
Zobacz również:
> Konsumpcjonizm to obraza Boga
pgw