nieZwykły okres zwykły: Zapowiedź spełniona

2023/01/20
man ge1cf51636 1920
Fot. chanwit whanset / Pixabay

Jezus postępuje zgodnie z zapowiedziami. Całym swoim życiem ukazuje, że w Nim spełniają się starotestamentalne proroctwa. Słowo staje się ciałem - rzeczywistością ziemską. Słowo proroków nie jest już zapowiedzią, przenośnią, którą można różnorako interpretować, ale faktem, który jest realnie weryfikowalny i namacalny. Przedwieczna zapowiedź doczekała się spełnienia, stała się faktem, właśnie w Nim, w Jezusie z Nazaretu.

Jezus nie potrzebuje żadnej zachęty, ani przynaglenia. Dobrze wie, co ma robić. Po uwięzieniu św. Jana Chrzciciela, od razu podejmuje pałeczkę i rozpoczyna powoływanie uczniów i głoszenie Dobrej Nowiny. Od samego początku, temu wydarzeniu towarzyszą istotne znaki - cuda i uzdrowienia - na potwierdzenie prawdziwości jezusowego posłannictwa. 

Słowo Jezusa jest niezwykle skuteczne. On nie namawia, On nie przekonuje - On przepowiada z mocą, a ludzie są mu posłuszni, czują że On ma w sobie energię zdolną odmienić ich życie i życie całego świata. Nowo powoływani uczniowie słyszą od Jezusa, że staną się rybakami ludzi. Jest to zapowiedź nie tylko przemiany ich życia, ale także zapowiedź włączenia ich w perspektywę znacznie większego i fascynującego planu - zbawienia wszystkich ludzi - zbawienia całego świata.

Oto Bóg - w osobie Jezusa Chrystusa - pragnie wciągnąć człowieka do swoich planów. On nie chce uczynić z nas bezwolnych i nieświadomych niewolników. Nie chce nas przestraszyć swoją potęgą i zdominować, abyśmy Mu - ze strachu - byli ślepo posłuszni. On chce mieć w nas partnerów, współpracowników w dziele zbawiania świata. On czyni nas współtwórcami Królestwa Bożego na ziemi. Daje jednemu ze swoich uczniów - św. Piotrowi - klucze Królestwa Niebieskiego i stwierdza, że ma On realną władzę w tym Królestwie. To nie są już przypowieści, przenośnie i niejasne alegorie, ale fakty, które mają zmieniać nasze życie, nasze i innych ludzi.

Zechciejmy dziś usłyszeć głos Pana - On nas powołuje do współpracy w dziele zbawienia świata. Rozpocznijmy przygodę odnajdywania Jego woli i zafascynujmy się spełnianiem Jego zapowiedzi w naszym życiu codziennym.

/mdk

stepien

Ks. Piotr Stępień COr

Kapłan z Kongregacji Św. Filipa Neri w Tomaszowie Mazowieckim. Od 1998r. związany ze środowiskiem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Z wykształcenia dogmatyk, z zamiłowania duszpasterz młodzieży.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#powołanie #powołanie i misja #zbawienie #Jezus #apostołowie
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej