O pięknie pobożności maryjnej

2013/01/21

28 kwietnia w Przysusze (woj. mazowieckie), w miejscu urodzenia Oskara Kolberga, w sali widowiskowej Domu Kultury odbyła się promocja książki ks. Dariusza Patera Kapliczki Matki Bożej w ziemi przysuskiej znakiem pobożności maryjnej.

W publikacji autor przybliża czytelnikowi kulturę ziemi przysuskiej związaną z kultem maryjnym, a także skrupulatnie i rzeczowo opisuje siedemdziesiąt figur i kapliczek w czterdziestu pięciu miejscowościach ziemi przysuskiej. Z książki dowiemy się między innymi o historii i szczegółach konstrukcyjnych kapliczek, ale także o okolicznościach powstania obiektu kultu i legendach z nim związanych.

We wstępie do książki ks. Pater stara się przekonać młodych ludzi, aby pielęgnowali tradycję odprawiania nabożeństw maryjnych przy kapliczkach i figurkach oraz aby zadbali o estetyczny wygląd przydrożnych obiektów ludowego kultu, które już wkrótce mogą zniknąć z krajobrazu pobliskich miast i wsi. Swoje dzieło autor zadedykował młodzieży, z którą współpracował w czasie pełnienia posługi duszpasterskiej i katechetycznej w parafii św. Jana Nepomucena w Przysusze w latach 2004-2009.

Pat


Artykuł ukazał się w numerze 05/2010.

© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej