Pacem in terris – encyklika na dzisiejsze czasy?

2023/06/14
20230612 191414
Fot. Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Płocku

11 kwietnia 2023 minęło 60 lat od publikacji encykliki Pacem in terris bł. Jana XXIII. Encykliki, która mówi o pokoju, szacunku i miłości społecznej.

Lecz czy dziś w dobie wojny na Ukrainie, ślepego podążania za tzw. kulturą masową i ateizacją słowa tego „testamentu” Papieża coś znaczą? Czy wartości jak: sprawiedliwość, miłość, a przede wszystkim wolność mają siłę przebicia nad współczesnym egoizmem?

Nad tymi właśnie zagadnieniami pochylono się 12 czerwca 2023 w płockiej siedzibie oddziału Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". Spotkanie dla członków i sympatyków poprowadził Prezes Zarządu Stowarzyszenia Kamil Sulej.

Wykład rozpoczął od przedstawienia przesłania encykliki dotyczącego problemu wojen i ich konsekwencji. Podkreślił, że zdaniem bł. Jana XXIII rolą Kościoła nie jest potępianie wojen, bo to jest rzeczą najprostszą, lecz rozpisanie takich warunków, które doprowadzą do pokoju.

Pokoju między wszystkimi narodami opartego na prawdzie, sprawiedliwości, miłości i wolności.

Kolejnym punktem spotkania były zagadnienia dotyczące szacunku, praw oraz obowiązków człowieka do siebie oraz do innych ludzi. Tak jak głosił bł. Stefan Kardynał Wyszyński odnosząc się do encykliki - tylko dzięki wzajemnemu szacunkowi czy to rasowemu, społecznemu, wyznaniowemu itp. możemy dojść do kompromisu, dzięki czemu unikniemy spięcia, a nawet wojny, czy to na stopie koleżeńskiej czy ogólnoświatowej.

Ponadto człowiek ma naturalne prawo do należnego mu szacunku.

Na zakończenie podkreślono, że Encyklika Pacem in terris jest wciąż aktualna, lecz ważne jest, aby na współczesność należy patrzeć przede wszystkim poprzez pryzmat nauczania Jezusa Chrystusa. Należy też szukać takich rozwiązań i narzędzi, które pozwolą nam godnie żyć tu i teraz.

 

/ab

Agnieszka Gościeniecka

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#płock #Pacem in terris #spotkanie #Jan XXIII #encyklika
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej