Home / Wiara Wspólnota Kościół / Papież przypomina o ważnym geście
znak.jpg

Papież przypomina o ważnym geście

Podczas środowej audiencji generalnej, 18 kwietnia br., papież Franciszek zachęcił do czynienia znaku krzyża wodą święconą. Każdy taki gest przypomina nam własnym chrzest.

Po co korzystać z aspersorium (łacińska nazwa kropielnicy)? Znak krzyża wykonany palcami zanurzonymi w wodzie święconej ma nam przypominać o naszym chrzcie i włączeniu w Kościół. A przypomina najczęściej w świątyni, przed wejściem na liturgię, która jest doskonałą ofiarą Jezusa, w której chcemy uczestniczyć. Woda święcona jest sakramentale. Sakramentalia to takie przedmioty lub czynności, które (w jakimś stopniu podobnie jak sakramenty) mają na celu wywołanie konkretnych skutków duchowych, cielesnych, czasem uzdrawiających. Sakramentalia w Kościele to m.in.: medaliki, szkaplerze, poświęcenia przedmiotów, błogosławieństwa, znak krzyża, posypywanie popiołem, egzorcyzmy.

Uroczyste poświęcenie wody odbywa się w Kościele w czasie Wigilii Paschalnej. Odśpiewuje się wtedy Litanię do Wszystkich Świętych, a kapłan umieszcza paschał w naczyniu z wodą. Powieśmy w naszych domach przy drzwiach kropielnice z wodą święconą i czyńmy to, do czego wzywa nas papież. Poświęcona woda jest znakiem obecności Boga, chroni poświęcony dom przed złem, jest zewnętrznym znakiem wyznania wiary i odrzuceniem szatana.

Fot. shutterstock.com

mak

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce

Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więce

#kropielnica, #woda święcona, #znak krzyża