Pielgrzymuję do Domu – wyznał emerytowany papież Benedykt XVI

2018/02/7
fot.jpg

90-letni papież Benedykt XVI napisał list do rzymskiej redakcji dziennika „Corriere della Sera”.

Benedykt XVI 11 lutego 2013 roku ogłosił, że ustępuje z powodu słabnących sił i nie najlepszego stanu zdrowia. Postanowił żyć „ukryty dla świata”. Posługę następcy świętego Piotra zakończył 28 lutego, ale pozostał za Spiżową Bramą. Mieszka w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich. Dziennikarz Massimo Franco otrzymał ostatnio złożony z dziewięciu linijek list od Benedykta XVI. Wcześniej, z okazji zbliżającej się rocznicy abdykacji papieża – redakcja zwróciła się do niego z pytaniem o zdrowie i nastrój.

List, który dotarł do włoskiego publicysty zawiera słowa: „wzruszyło mnie to, że wielu czytelników Pana gazety pragnie wiedzieć, jak spędzam ten ostatni okres mego życia”.

I dalej:

Mogę tylko powiedzieć, że w powolnym zmniejszaniu się sił fizycznych wewnętrznie pielgrzymuję do Domu.

Papież wyznał również: “To wielka łaska dla mnie, że jestem otoczony na tym ostatnim odcinku drogi, niekiedy trochę męczącym, przez taką miłość i dobroć, jakich nie mógłbym sobie wyobrazić”.

Benedykt XVI podziękował także ludziom, którzy o nim myślą: „Także pytanie Pańskich czytelników uważam za towarzyszenie mi na drodze. Za to mogę tylko podziękować, zapewniając was wszystkich o mojej modlitwie”.

Wcześniej emerytowany papież na zaproszenie swego następcy Franciszka uczestniczył w kilku ważnych wydarzeniach w życiu Kościoła, na przykład w kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Obecnie nie pojawia się już publicznie.

mak

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Benedykt XVI #slider
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej