Pod patronatem świętego Polaka

2013/01/19

Tegoroczne Dni Świętego Maksymiliana trwały od 7 do 11 października. Impreza obfitowała tradycyjnie w Msze Święte, koncerty i występy teatralne o charakterze chrześcijańskim. W pierwszym dniu odbyła się uroczysta Msza święta, którą celebrował w Sanktuarium św. Maksymiliana ordynariusz włocławski, bp Wiesław Mering.

Zduńskowolanie i mieszkańcy powiatu w ramach tych dni mogli obejrzeć między innymi występy znakomitych młodzieżowych grup teatralnych. Jedną z nich był Jezuicki Teatr Dziecięcy „ITD” z Piotrkowa Trybunalskiego, który w parafii św. Pawła Apostoła zaprezentował sztukę Za zasłoną. W programie znalazł się też występ Zespołu Ewangelizacyjnego z Bełchatowa z przedstawieniem Bóg jest Miłością. Wydarzeniami były także koncerty muzyczne twórców chrześcijańskich, w tym kwartetu smyczkowego Primavera ze Zduńskiej Woli oraz zespołu Fraqua z Łodzi oraz występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zduńskiej Woli.

Przez cały czas trwania dni można było też oglądać wystawę sprowadzoną specjalnie z Wrocławia, poświęconą życiu i myśli św. Maksymiliana. Jej otwarcie połączono z prelekcją franciszkanina, o. Paulina Sotowskiego, którego słowo przybliżyło zwiedzającym treść prezentacji. „Święty, jakiego nie znamy” to wspólny tytuł montażu słowno-muzycznego i wystawy prac plastycznych, przygotowanych 9 października przez uczniów Publicznego Gimnazjum nr 3 w Zduńskiej Woli. W 2000 roku, dzięki staraniom rodziców i pedagogów szkoły, rada miejska nadała tej placówce imię św. Maksymiliana Marii Kolbego. Od kilku lat, podczas dni odbywa się ślubowanie pierwszych klas gimnazjum, poprzedzone uroczystą Mszą św. w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Zduńskiej Woli.

W ramach dni został zorganizowany również panel dyskusyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jego tematem była seksualność człowieka w nauczaniu Kościoła. Spotkanie odbyło się w zduńskowolskim Ośrodku Świętego Maksymiliana i wzięło w nim udział blisko dwustu uczniów ze szkół średnich, z terenu miasta i powiatu zduńskowolskiego. Dyskusję z młodymi prowadzili Tomasz Talaga, redaktor Radia Niepokalanów, i Paweł Pietrala, członek łódzkiego Oddziału Towarzystwa Odpowiedzialnego Rodzicielstwa.


Świętemu Maksymilianowi dedykowali swój występ uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Zduńskiej Woli, którzy wystąpili w Kościele św. Antoniego
| Fot. Alina Kolano

W intencji mieszkańców miasta oraz przybyłych pielgrzymów, podczas Mszy św. z wiernymi i przedstawicielami władz samorządowych, w dniu patrona miasta (10 października), modlił się ksiądz bp Stanisław Gębicki.

Uczestnicy festynu rodzinnego, zorganizowanego na terenie Publicznego Gimnazjum nr 1, mieli okazję do rywalizacji podczas turnieju szachowego „Święty Maksymilian też grał w szachy”. Można było również wziąć udział w loterii fantowej i obejrzeć występy grup muzycznych z Miejskiego Domu Kultury w Zduńskiej Woli. Gimnazjum zorganizowało także tradycyjnie Biegi św. Maksymiliana.

Odpowiedzią organizatorów na program duszpasterski Kościoła w Polsce „Otoczmy troską życie” były zrealizowane w ramach dni dwie akcje profilaktyki zdrowia: bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet oraz akcja honorowego krwiodawstwa.

Organizowane czternasty raz Dni Świętego Maksymiliana wpisały się już w program jesiennych imprez kulturalnych i religijnych miasta. Pomysłodawcą i głównym organizatorem imprezy jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, przy udziale parafii zduńskowolskich oraz władz miasta i powiatu.

Marcin Kluczyński

Artykuł ukazał się w numerze 12/2009.

© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej