Pomocna dłoń papieża w drodze ku wolności

2014/04/24

W środę 16 kwietnia szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Norbert Szczepański otworzyli wystawę „Papież Wolności” w namiocie ustawionym na Placu Zamkowym w Warszawie. Ekspozycja składa się z wielkoformatowych fotografii przedstawiających ważne wydarzenia z historii pontyfikatu Jana Pawła II. Przygotowania wystawy zorganizowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II wsparło również Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Na początku zebrani mieli okazję obejrzeć premierowy pokaz filmu dokumentalnego: „Rzeczpospolita. Historia Polski, historią Jana Pawła II”. Stanowi on część cyklu, na który składa się 17 wywiadów z politykami, intelektualistami i hierarchami Kościoła, które pokazują uczestnictwo papieża Polaka w polskiej drodze do wolności. Kolejne części są emitowane w namiocie codziennie, poczynając od Wielkiego Czwartku.

– Papież powiedział w tym filmie, że nie ma wolności bez solidarności. Wielokrotnie słyszeliśmy: nie ma wolności bez odpowiedzialności. To także są słowa papieża. Dodałbym do tego: nie byłoby 25 lat polskiej wolności bez Jana Pawła II – powiedział minister Jacek Michałowski i za ostatnie zdanie otrzymał oklaski. – Ta wystawa jest o człowieku, który pomógł nam w czasach beznadziei uwierzyć w to, że wolność może nadejść, pomógł nam w czasach solidarności uwierzyć w siebie i pomógł nam w czasie stanu wojennego przetrwać. Pomógł nam wreszcie, jak powiedział prezydent Komorowski, w zagospodarowywaniu tej wolności.

Abp Celestino Migliore przypomniał, że kanonizacja dotyczy dwóch papieży.

– W czasach, gdy tak mało jest autorytetów moralnych, te dwie postacie: Jan Paweł II i Jan XXIII mają na nas dobry wpływ z powodu przejrzystości ich życia, wewnętrznej wolności i normalności, z jaką okazywali bliskość drugiemu człowiekowi – powiedział nuncjusz apostolski. – Życzę wszystkim, aby kanonizacja Jana Pawła II była prawdziwym świętem wiary i motywem odkrywania radości z dobrego życia.

– Jestem pokoleniem 1978 roku, ale nie pamiętam tego roku – mówił Norbert Szczepański. – Nie pamiętam, co to znaczy walka o wolność, co to znaczy walka z systemem. Dla mnie wolność to walka z samym sobą i walka o odpowiedzialność wolności. Ta wystawa jest skierowana przede wszystkim do ludzi młodych, których nie było na pl. Piłsudskiego w 1979 roku. Oni tak naprawdę otworzą tę wystawę i będą poznawali smak tej wolności, bez której nie byłoby tu nas i tych kamer.

Potem nastąpiło otwarcie wystawy, a chór Centrum Myśli Jana Pawła II odśpiewał utwór „Totus Tuus”.

Marcin Motylewski

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Centrum Myśli Jana Pawła II #Jan Paweł II #kanonizacja #Szczepański
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej