Praca i dom

2020/03/23
1780px-john-everett-millais-christ-in-the-house-of-his-parents-the-carpenters-shop-google-art-project.jpg

Abp Grzegorz Ryś: oby praca nigdy nie była miejscem, gdzie się ucieka od domu.

Życzę wszystkim, aby praca nigdy nie była miejscem, gdzie się ucieka od domu. Oby dom był przestrzenią tak twórczą, jak twórczą jest przestrzeń pracy. Największą twórczością w życiu człowieka jest wychowanie drugiego, wychowanie potomstwa – mówił abp Grzegorz Ryś 19 marca, dzień ten w kalendarzu liturgicznym to uroczystość Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, który jest też patronem archidiecezji łódzkiej.

Do tego patronatu nawiązał w swojej homilii arcybiskup Grzegorz Ryś, który przewodniczył porannej Mszy świętej transmitowanej z kaplicy prywatnej domu biskupów łódzkich.

– Kiedy pierwszy biskup łódzki Wincenty Tymieniecki wybierał świętego Józefa na patrona nowopowstałej diecezji to myślę, że czynił to dla tego powodu, że ta diecezja była diecezją robotników. Tak jak Łódź wybuchła z przemysłu włókienniczego, tak ta diecezja wyrosła z ludzi pracy. Tak więc patronat Józefa wydaje się być najlepszym z możliwych. Józef wiele nas może nauczyć, jeżeli chodzi o ludzką pracę – zaznaczył łódzki pasterz.

Odwołując się do fragmentu ewangelii wg św. Łukasza, opowiadającego o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, arcybiskup zauważył, że opowieść ta pokazuje podwójną harmonię, nie tylko pomiędzy pracą a domem, ale również pomiędzy świątynią a domem. – Ci, którzy wędrują co roku do świątyni, potrafią ze swojego domu uczynić świątynię. Świątynię, w której ich syn wzrasta w łasce u Boga i u ludzi – dodał kaznodzieja.

– Wymagamy nieraz od ludzi posłuszeństwa. Mnie ludzie przyrzekają posłuszeństwo. Dwa razy do roku kilku mężczyzn klęka przede mną i składa przyrzeczenie posłuszeństwa, zobaczcie, co to znaczy? Ta relacja ma polegać na tym, że oni w tym posłuszeństwie mają wzrastać. Ale to się tak wcale nie musi dziać. Może być tak, że ja w taki sposób wymagam posłuszeństwa, że inny wcale w tym nie rośnie, tylko jest przetrącony i ograniczony. Trzeba nam podziwiać Józefa, bo jest przełożonym kogoś, kto jest większy od niego. On był przełożonym wcielonego Boga, a Jezus w tym posłuszeństwie umiał wzrastać – tłumaczył celebrans.

Archidiecezja Łódzka jest jedną z 14 archidiecezji obrządku łacińskiego w polskim Kościele katolickim. Ustanowiona diecezją 10 grudnia 1920 przez papieża Benedykta XV, archidiecezją podległą bezpośrednio Stolicy Apostolskiej przez Jana Pawła II 25 marca 1992 bullą „Totus Tuus Poloniae Populus”. Jan Paweł II 24 lutego 2004 ustanowił metropolię łódzką, w skład której wchodzi archidiecezja łódzka i diecezja łowicka.

Źródło: Katolicka Agencja Informacyjna.

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#abp Grzegorz Ryś #praca #slider #Św. Józef
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej