Pratulin: Wspomnienie bł. Męczenników Podlaskich

2022/01/26
pratulin
Archiwum prywatne

W niedzielę 23 stycznia diecezja siedlecka wspominała bł. Męczenników Podlaskich [Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy]. To oni 24 stycznia 1874 r. oddali swe życie w obronie Kościoła, jedności z Ojcem Świętym i swej religijnej tożsamości dając tym samym świadectwo głębokiej wiary w Chrystusa.

Trzeba, abyśmy i my, podobnie jak to było 148 lat temu, stanęli dzisiaj w obronie naszej religijnej tożsamości. Unici wiedzieli, kim są. Wiedzieli, że są ludźmi wiary, że są katolikami. I nie pozwolili, aby ktoś ich tych wartości pozbawił - mówił bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. w Sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie.

W homilii bp Gurda przypomniał zebranym, że wszyscy tworzymy Kościół Chrystusowy, w którym Duch Święty rozdziela dary, dzięki którym stajemy się Chrystusową wspólnotą. Każdy z nas powinien odnaleźć swoje miejsce w Kościele.

- To wszystko jest po to, aby Kościół – Mistyczne Ciało Chrystusa wzrastał w wierze, nadziei i miłości. Bardzo tego pragniemy dla naszej diecezji i naszych parafii. Niech nasi błogosławieni męczennicy nam tę łaskę wypraszają - zakończył bp Kazimierz Gurda.

Eucharystię zakończyło przekazaniem relikwii bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy do Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej. Przygotowania do uroczystości poprzedziła dziewięciodniowa Nowenna do bł. Męczenników Podlaskich.

Źródło: ekai.pl
/em

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#FARO.tv #Pratulin #bp Kazimierz Gurda #bł. Męczennicy Podlascy
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej