Radość miłości – adhortacja papieża Franciszka

2016/04/8

W Warszawie w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa związana publikacją Adhortacji Amoris Laetitia – Radość Miłości. Jej kluczowe słowa to – towarzyszyć, rozeznawać, integrować.

Abp Celestino Migliore Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Henryk Hoser Biskup Warszawsko-praski, ks.  prof. Kazimierz Lubowicki OMI teolog duchowości małżeństwa i rodziny,Ojciec Synodalny; Małżeństwo Irena i Jerzy Grzybowscy członkowie Rady Duszpasterskiej przy Arcybiskupie Warszawskim, autorzy licznych publikacji dotyczących małżeństwa, przygotowania do małżeństwa i duchowości małżeńskiej, założyciele Spotkań Małżeńskich – wspólnie wskazywali na trzy główne wątki adhortacji – towarzyszyć, rozeznawać, integrować.

Towarzyszyć – tak jak grzesznicy (czyli my wszyscy) którzy innym wskazują drogę do Boga.

Rozeznawać – nie o wszystkim musi decydować głos magisterium, w związku z kontrowersjami z przyjmowaniem komunii przez osoby żyjące związkach niesakramentalnych. W punkcie 300 adhortacji jest wskazanie, że najważniejsze pozostaje osobiste rozeznanie poszczególnych przypadków, a nie jakaś ogólna reguła.

Integrować – tworzyć wspólnotę kościoła, Franciszek wyraża przekonanie, że rozwodnicy powinni odnaleźć swe miejsce w Kościele oraz uczestniczyć w życiu wspólnoty chrześcijańskiej.

tekst adhortacji
tekst adhortacji

W adhortacji apostolskiej na temat rodziny, podsumowującej dwa synody biskupów, papież Franciszek zachęca duszpasterzy do kierowania się “logiką miłosierdzia” wobec rozwodników w nowych związkach i “odpowiedzialnego rozeznania” ich sytuacji oraz cierpienia.

Abp Celestino Migliore Nuncjusz Apostolski w Polsce mówił – papież zwraca się wprost, szczerze z szacunkiem do osób mających inne zdanie, wskazując że cała prawda realizuje się przez miłosierdzie. Rodzina – małżeństwo jest drogą do Boga, to wspólnota, która trwa w trudzie i nie jest czymś oczywistym.

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#adhortacja #chrześcijaństwo #logika miłosierdzia #małżeństwo #miłość #miłosierdzie #odpowiedzialne rozeznanie #papież Franciszek #rodzina #Rok Miłosierdzia #wspólnotowość #związki niesakramentalne
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej