Śp. o. Jerzy Tomziński. Wokół Nauczania Kard. Wyszyńskiego - audycja Izabeli Tyras

2021/11/17
Tyras Ecivitas slajder ScaleWidthWzgyMF0 v2
Grafika: Ewa Makowska

W cyklu audycji prezentujących nauczanie Prymasa Tysiąclecia, realizowanych przez red. Izabelę Tyras, przewodniczącą oddziału w Częstochowie „Civitas Christiana”, dziś usłyszymy słowa o kard. Stefanie Wyszyńskim wypowiedziane przez wielkiego orędownika Stowarzyszenia śp. o. Jerzego Tomzińskiego.

Legendarny paulin, trzykrotny przeor częstochowskiego klasztoru i dwukrotny Generał Zakonu Paulinów odszedł do Pana 14 listopada, kilka dni przed swoimi 103. urodzinami. Był jedynym żyjącym dotąd uczestnikiem Soboru Watykańskiego II, przyjacielem kilku papieży i kard. Stefana Wyszyńskiego, organizatorem uroczystości millenijnych i VI Światowego Dnia Młodzieży.

Urodzony w 1918 roku, równolatek odrodzonej Rzeczpospolitej śp. o. Jerzy zainicjował narodową modlitwę o uwolnienie Prymasa Wyszyńskiego, która stała się Apelem Jasnogórskim. Jemu także zawdzięczamy Śluby Jasnogórskie i peregrynację kopii Cudownego Obrazu po Polsce. Pracując wśród Polonii w Rzymie, a później, jako generał Zakonu uczestnicząc w pracach Soboru Watykańskiego, propagował kult Matki Bożej Jasnogórskiej, szerząc tym samym wiedzę o Polsce i Sanktuarium.

Z dumą możemy powiedzieć, że to przyjaciel Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, sam tak siebie określał. To dzięki o. Jerzemu organizacja pielgrzymuje na Jasną Górę, stowarzyszenie dołączyło do grona katolickich, to dzięki niemu naszym patronem jest kard. Stefan Wyszyński.

Śp. o. Jerzy Tomziński zwracając się do środowiska „Civitas Christiana” przypominał, że bł. Prymas Tysiąclecia był człowiekiem heroicznej wiary, z niej czerpał siłę i pokój. Przez pryzmat wiary patrzył na ludzi i Kościół. Miał wielki szacunek do każdego człowieka. Maryjność Prymasa nie była uczuciowa, to nie były nowenny, słowa, lecz żywa wiara, że obok Jezusa jest Bogarodzica.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” uzyskało wiele łask za pośrednictwem Matki Bożej na Jasnej Górze. Ojciec Jerzy był tego świadkiem.
Byłem świadkiem zawierzenia Maryi. Wielu ludzi było na Jasnej Górze, ślubowali, a teraz odwracają się od Kościoła. „Civitas” przeciwnie – rozwija się i wzrasta w wierze. Zwyciężacie, bo postawiliście na Jasną Górę.
Prymasa Wyszyńskiego i Jana Pawła II łączy Jasna Góra. Ona również wyznacza przyszłość - spokojny codzienny wysiłek pracy u podstaw - mówił śp. o. Jerzy Tomziński.

W wierności Bogu nasza siła. Od tej wierności zależy wszystko - podkreślał wielki nasz Przyjaciel a teraz, ufamy, Orędownik w niebie.

Zapraszamy do słuchania!

/uk

tyras

Izabela Tyras

Przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#śp. o. Jerzy Tomziński #bł. kard. Stefan Wyszyński #wspomnienia #nauczanie Prymasa Tysiąclecia
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej