Spotkanie Rady Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu

2018/09/4
ccee-logo.jpg

W dniach 13-16 września, w Poznaniu, na spotkaniu plenarnym, spotkają się przewodniczący Konferencji Episkopatów z europejskich państw. Gospodarzem, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski będzie abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Metropolita Poznański i Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

Głównymi tematami spotkania będą solidarność i wolontariat. Pierwszy z nich związany jest z historią Polski i czasem, w którym Ruch “Solidarność” przyczynił się do upadku komunizmu w Europie. Poruszone zostanie także zagadnienie wolontariatu, zarówno młodzieży jak i dorosłych, jako ewangeliczne zaangażowanie w życie Kościoła, ale także całego społeczeństwa.

Okolicznością, która skłoniła mnie do zaproszenia tego gremium, była historia Kościoła i naszej Ojczyzny. W tym roku bowiem obchodzimy 1050-lecie pierwszej diecezji  w Polsce, jaką była diecezja poznańska, oraz 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Te dwie rocznice tłumaczą się same przez się. Stąd też to wyjątkowe wydarzenie, jakim jest spotkanie biskupów Rady Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu, będzie czymś nadzwyczajnym, podkreślającym jeszcze bardziej te podwójne uroczystości

– zaznaczył abp Gądecki.

Uczestnikami spotkania będą m.in.: kard. Angelo Bagnasco, Metropolita Genui i przewodniczący CCEE, kard. Vincent Nichols, arcybiskup Westminster i wiceprzewodniczący CCEE, oraz przewodniczący Konferencji Episkopatów z państw europejskich. Obecni będą również kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów z Watykanu, oraz abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Rada Konferencji Episkopatów Europy, która powstała w 1971 r., zajmuje się koordynowaniem współpracy Kościołów lokalnych Europy. Poszczególne konferencje episkopatów są na niej reprezentowane przez swoich przewodniczących.

Za BP KEP

/wj

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#abp Stanisław Gądecki #Episkopat #Poznań #Rada Konferencji Episkopatów Europy #Solidarność #wolontariat
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej