Święty Andrzej nim stał się apostołem Chrystusa był rybakiem. Po doświadczeniu niesamowitej łaski spotkania Jezusa i spędzenia u Jego boku całego dnia uwierzył, że to właśnie On jest Mesjaszem, na którego wszyscy czekali. Jak głoszą niektóre ze starożytnych opowieści, w swojej misji ewangelizacyjnej dotarł nawet na tereny obecnej Ukrainy.
O świętym Andrzeju apostole wiemy zasadniczo niewiele. Pismo Święte podaje, iż pochodził z Betsaidy - miejscowości położonej nad Jeziorem Galilejskim oraz że mieszkał wraz ze swoim bratem, świętym Piotrem i jego teściową w Kafarnaum. Zawodowo zajmował się połowem ryb.
Z informacji zawartych na kartach Pisma Świętego dowiadujemy się, iż Andrzej był początkowo uczniem Jana Chrzciciela, którego uważał za Mesjasza. Pod wpływem jednego wydarzenia - przyjęcia chrztu Chrystusa w Jordanie i dobitnym podkreśleniu przez św. Jana, że ten, który po nim idzie, większy jest od niego; że to Baranek Boży, poszedł za Jezusem. Ciekawym jest, że nie chciał pojawiającej się radości z odnalezienia Mesjasza przeżywać w samotności. Idzie uradowany do swego brata i oznajmia mu, że oto, wraz z innym uczniem św. Jana, znalazł Mesjasza, to jest Chrystusa. Andrzej jako pierwszy został powołany spośród uczniów na Apostoła.
Wraz z Andrzejem, zostali powołani święci Piotr i Jan. Chodzili z tłumem towarzyszącym Jezusowi, chociaż nie od samego początku tak było. Po pierwszym spotkaniu nad brzegiem Jordanu, Andrzej wraz z bratem wrócili do swoich codziennych zajęć - byli przecież majętnymi rybakami - przedsiębiorcami. Stać ich było na własne łodzie i sieci do połowu ryb. Pewnego dnia, Pismo Święte niewiele na ten temat wspomina, gdy pracowali przy swoich łodziach Jezus ponownie ich powołuje. Wskazuje im nowy kurs - kurs na łowienie dusz ludzkich dla Boga.
W ewangelii świętego Mateusza (Mt 4, 18-20) został podany opis tego niezwykłego powołania. Święty Łukasz wzbogaca przekaz o szczegół jakim jest cudowny połów ryb. W dostępnych źródłach możemy doszukać się interpretacji tego wydarzenia. Według niektórych teologów cudowny połów ryb miał umocnić w pierwszych apostołach wiarę w Jezusa Chrystusa i to, że prawdziwie jest tym, za kogo ludzie Go uważają.
Jak zauważa autor informacji o świętym Andrzeju na stronie brewiarz.pl, na kartach Pisma Świętego występuje on jeszcze tylko dwa razy - przy cudownym rozmnożeniu chleba (J 6, 5. 8-9) oraz podczas przekazania prośby, by i poganie mogli zobaczyć Jezusa (J 12, 20-22). Apostoł Andrzej należał do najbliższego otoczenia Chrystusa. To właśnie w domu Andrzeja i Piotra w Kafarnaum Chrystus wielokrotnie się zatrzymywał.
Wielu późniejszych świętych i uczonych próbowało zbadać losy Andrzeja po Zesłaniu Ducha Świętego. Orygenes twierdził, że św. Andrzej pracował w kolebce kultury ludów Słowiańskich - w Scytii. Święty Hieronim utrzymywał, że św. Andrzej pracował również w Poncie czy Bitynii, skąd udał się do Achai, gdzie został ukrzyżowany. W tym jednych WSZYSTKIE źródła są zgodne, to właśnie w Patras w Achai św. Andrzej dokonał swojego żywota.
Autorzy apokryfów znaczną część lub całość swoich dzieł poświęcają osobie świętego Andrzeja, a przede wszystkim jego śmierci. Według niektórych apokryfów poświęconych apostołowi Andrzejowi otrzymujemy informacje jakoby po Zesłaniu Ducha Świętego Andrzej miał nauczać i czynić cuda, w tym wskrzeszać zmarłych, na terenach obecnej zachodniej Turcji, Bułgarii, rejonie dolnego biegu Dunaju oraz w Grecji. Apokryfy przekazują także wzmiankę o prawdopodobnej dacie ukrzyżowania św. Andrzeja. Podają, że miało mieć to miejsce 30 listopada 65 lub 70 roku. Przekazują również wzmiankę o tym, że apostoł ucieszył się z tego, w jaki sposób zginie. Wiemy, iż został przywiązany do krzyża w kształcie litery X - głową w dół.
W przekazach prawosławnych odnajdujemy wzmiankę o tym, że św. Andrzej umierał aż trzy dni. Przywiązanie zamiast przybicia do krzyża miało być celowym zabiegiem, który miał wydłużyć cierpienia krzyżowanego. Mimo tego, przez cały czas wyznawał swoją przynależność do Kościoła Chrystusowego i pouczał zebranych o tym, jak należy wierzyć i cierpień za wiarę.
Na zakończenie warto dodać, że dla prawosławnych św. Andrzej jest jednym z najważniejszych świętych. Nazywają do Apostołem Słowian, ponieważ według ich tradycji dotarł nad Dniepr i Don. Prawosławni wierzą, że to właśnie święty Andrzej jest założycielem Kijowa.
Opracowano na podstawie:
ru.wikipedia.org/wiki/Андрей_Первозванный
pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Aposto%C5%82
https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-30.php3
J 1, 44 | MK 1,21.29-20
/em