Jan Maria Vianney. Święty z armii Napoleona.

2022/08/4
vianney

Święty Jan Maria Vianney żył w latach 1786 - 1859 we Francji. Warto wiedzieć, iż Święty został wzięty do armii Napoleona, a dzisiaj jest patronem proboszczów i kapłanów.

Dzieciństwo i epizod nastoletniego życia Świętego to okres rewolucji francuskiej, czasu w którym chrześcijanie byli karani za jawne wyznawanie swojej religii. W wyniku tego rygorystycznego zachowania francuskie wspólnoty chrześcijańskie były w rozsypce zanim te działania antyreligijne dobiegły końca. 

W 1809 r. został wcielony do armii Napoleona, ale z powodu choroby znalazł się w szpitalu. Po jego opuszczeniu przyłączył się do grupy dezerterów i przez 14 miesięcy ukrywał się w górskiej wiosce Noës.

W 1811 r. został przyjęty do seminarium duchownego w Lyonie. Dwukrotnie był z niego usuwany z powodu kłopotów w nauce. Dotkliwy brak kapłanów sprawił, że ostatecznie dopuszczono go do święceń, które przyjął w 1815 r. w Grenoble. 

Nowowyświęcony kapłan zastanawiał się, jak mógłby pomóc francuskim wspólnotom odnaleźć się na nowo. Mówił do ludzkich serc, do każdego z nich po kolei. Zachęcał do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Jego działania skutkowały tym, że w konfesjonale spędzał każdego dnia ponad dziesięć godzin. Było to niejako zaproszenie dla tych, którzy jeszcze wahali się przed przystąpieniem do spowiedzi świętej, aby starali się na nowo zbudować relację z Bogiem.

Przez wiele lat spowiadał po około dwadzieścia tysięcy osób rocznie. W momencie, gdy zatroskane serca zostały uleczone poprzez uzyskanie Bożego przebaczenia, francuscy chrześcijanie byli w stanie na nowo budować swoje wspólnoty lokalne.

Jako męczennik cierpiący za grzeszników i ofiara konfesjonału, zmarł 4 sierpnia 1859 r., przeżywszy 73 lata. W pogrzebie skromnego proboszcza z Ars wzięło udział ok. 300 kapłanów i ok. 6000 wiernych. Nabożeństwu żałobnemu przewodniczył biskup ordynariusz. Śmiertelne szczątki złożono nie na cmentarzu, ale w kościele parafialnym. W 1865 r. rozpoczęto budowę obecnej bazyliki.

Papież św. Pius X dokonał beatyfikacji sługi Bożego w 1905 roku, a do chwały świętych wyniósł go w roku jubileuszowym 1925 Pius XI. Ten sam papież ogłosił św. Jana Vianneya patronem wszystkich proboszczów Kościoła rzymskiego w roku 1929. W stulecie śmierci proboszcza z Ars Jan XXIII wystosował osobną encyklikę, w której przypomniał tę piękną postać.

Panie Jezu, pomóż mi, kiedy mam stroskane serce. Chcę odnaleźć mój pokój w Tobie.

Opracowane na podstawie:
https://stacja7.pl/swieci/sw-jan-maria-vianney-skromny-ksiadz-proboszcz/ 
brewiarz.pl 
https://www.bu.kul.pl/swiety-jan-maria-vianney-1786-1859,art_22197.html

/em

2 Ewa Makowska 2

Ewa Makowska

Miłośniczka dobrej literatury oraz produkcji filmowych. 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#św. Jan Maria Vianney #wspomnienie #Kościół #modlitwa #kościół katolicki #proboszcz #patron #e-civitas
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej