Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu (AUDIO)

2016/02/9

Młodzi, nie dajcie się zniewolić – to hasło 49. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, który rozpoczął się 7 lutego i potrwa do soboty 13 lutego. Tegoroczna intencja obejmuje szczególną zachętę do złożenia daru abstynencji w intencji młodzieży Polski i świata przed XXXI Światowymi Dniami Młodzieży – Kraków 2016.

Taki apel skierował bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. We wtorek 10 lutego w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski hierarcha uczestniczył w spotkaniu dla mediów, poświęconym trwającemu Tygodniowi Modlitw o Trzeźwość Narodu. – Chcemy Polski solidarnej, a nie “browarnej”, powiedział bp Bronakowski.

Posłuchaj wypowiedzi bp. Tadeusza Bronakowskiego nt. 49. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu:

W konferencji prasowej uczestniczył też ks. dr Marek Dziewiecki, konsultor Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. Jego zdaniem, pytanie młodych o przyczyny sięgnięcia po alkohol często jest bezsensowne, bowiem w istocie młodzi sami nie są świadomi mechanizmów, które nimi powodują w tych sytuacjach. Odpowiedzi będą bardzo różne, a zdaniem ks. dr. Dziewieckiego przyczyna leży w nieumiejętności nazywania i przeżywania emocji, z którymi młodzi ludzie nie potrafią sobie poradzić. Były programy przeciwdziałania alkoholowi, które opierały się na modelu moralizatorskim, apelującym do dobrej woli. – On jednak zazwyczaj nie działał, bo osoby tkwiące w alkoholizmie miewają niejednokrotnie wysokie morale i wykazują dużą wrażliwość na tym gruncie. Nie tu tkwi ich problem. – zauważa ks. Dziewiecki. Są też programy odwołujące się do rozsądku, w których pokazuje się konkretne parametry, wpływ alkoholu na organizm, statystyki, itd. Mówi się też o potrzebie uczenia asertywności. To wszystko jednak – zdaniem ks. Dziewieckiego – wciąż jeszcze nie wszystko, bowiem młodych trzeba uczyć przeżywania emocji. W profilaktyce ks. Dziewiecki wskazał również na nieocenioną rolę rodziców i sposobu wychowania w procesie dorastania młodego człowieka, by zaznał miłości, potrafił nazywać i wyrażać swoje emocje, a także sam właściwie je lokował w przyszłości.

W Polsce mamy ok. 800 tys. ludzi uzależnionych od alkoholu
i trzy razy tyle osób nadużywających.

Dane statystyczne przywołał drugi z konsultorów Zespołu KEP ds. Trzeźwości, dr hab. Krzysztof Wojcieszek. W Polsce mamy ok. 800 tys. ludzi uzależnionych od alkoholu i trzy razy tyle osób nadużywających. Pierwszej grupy dotyczy uzależnienie, które daje się wyleczyć zupełnie u ok. 35% poddanych terapii. Drugą grupę stanowią osoby nadużywające alkoholu, które choć piją sporadycznie, to jednak w dużych ilościach. To one w większości przypadków są sprawcami aktów przemocy pod wpływem alkoholu.

W chorobie alkoholowej mamy często do czynienia z tzw. efektem teleskopowym – powiedział dr hab. Wojcieszek – który dotyczy osób dorastających w rodzinach dotkniętych tym problemem, pozostających w grupie ryzyka poprzez odziedziczone czynniki biologiczne, genetyczne albo socjalne. – Około 1/4 takich osób powtarza los rodziców, powiedział dr. hab. Krzysztof Wojcieszek.

Swoim świadectwem podzielili się obecni na konferencji Iwona Kulis i Patryk Majewski z Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Iwona Kulis przyznała, że trwając w abstynencji czuje, jak Pan Bóg ją wyzwala. Choć nie jest to łatwe w wieku młodzieżowym i studenckim, to jednak daje świadectwo wobec swojego środowiska, a dar abstynencji ofiarowuje w intencji osób zniewolonych alkoholizmem. Patryk Majewski podzielił się świadectwem dotknięcia tego problemu osobiście. Dorastał w rodzinie, w której ten problem dotyczył głównie ojca. Jak przyznaje, sam sięgnął po alkohol właśnie po to, by zrozumieć swojego tatę. Na drodze wyjścia z nałogu pomocna okazała się wiara w Boga i wspólnota katolicka, do której trafił. Jego historia stanowi dziś budujące świadectwo dla innych uwikłanych w uzależnienia, wobec których Patryk dzieli się doświadczeniem i chętnie oferuje wsparcie. Promuje również zdrową rozrywkę, jest wodzirejem imprez bezalkoholowych.

tekst/fot. Marcin Kluczyński

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#49. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu #alkoholizm #bp. Tadeusz Bronakowski
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej