Verona, 5. Festiwal Nauki Społecznej Kościoła

2015/11/26

Wyzwania rzeczywistości – to hasło otwartego 26 listopada w Veronie Festiwalu Nauki Społecznej Kościoła (Festival della Dottrina Sociale) organizowanego przez Fundację “Giuseppe Toniolo”, włoską organizację katolików świeckich, z którą Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” współpracuje od 1995 r. w ramach dwumiesięcznika Społeczeństwo (La Società). Cykl konferencji, debat i warsztatów poświęconych aplikacji nauczania Kościoła na gruncie społecznym potrwa do niedzieli 29 listopada. Organizatorzy spodziewają się ok. 5 tys. uczestników tegorocznego Festiwalu, obecni wśród nich są przedstawiciele „Civitas Christiana”.

 Jak wyjaśniają organizatorzy, tematyka realizowanego już piąty raz Festiwalu jest inspirowana adhortacją apostolską Evangelii Gaudium (O głoszeniu Ewangelii w dzisiejszym świecie) papieża Franciszka i porusza się w linii nauki społecznej Kościoła, nie będącej zbiorem teorii odstających od rzeczywistości, ale kładącej nacisk na zdrowy realizm. Wymaga to nie tyle reagowania na sytuacje zastane w naszej rzeczywistości, ale kreowania ich w duchu wskazań ewangelicznych.

Organizatorzy spodziewają się ok. 5 tys. uczestników tegorocznego Festiwalu, w tym obecni są w Veronie przedstawiciele „Civitas Christiana”.
Organizatorzy spodziewają się ok. 5 tys. uczestników tegorocznego Festiwalu, w tym obecni są w Veronie przedstawiciele „Civitas Christiana”.

Odpowiednie przygotowanie merytoryczne i formacja są konieczne, by wyjść poza teraźniejszość i spojrzeć w przyszłość. W obserwowanym dziś kryzysie fundamentalnych pojęć trzeba ich usystematyzowania. – Prawda nigdy nie może być zredukowana do gry słów lub wyrafinowanej sofistyki – tłumaczą organizatorzy. Celem corocznych Festiwali w Veronie jest autentyczne zmierzenie się z rzeczywistością i promowanie zmian społecznych w duchu wartości proponowanych przez Kościół.

Następuje tu wielopłaszczyznowe spotkanie i wymiana doświadczeń przedstawicieli różnych grup społecznych. W dyskusjach biorą udział reprezentanci świata nauki, biznesu, polityki, szkolnictwa, w tym liczne grono młodzieży i studentów. Porusza się kwestie polityki społecznej, pracy, samorządności, ale także wypracowuje konkretne modele działania, jak zarządzanie personelem, tworzenie miejsc pracy i ukazywanie form aktywnego jej poszukiwania czy samodoskonalenia, inspiruje się do zawiązywania wspólnot i spółdzielni ludzi wyznających te same wartości chrześcijańskie. Ta synergia sprawia, że teoretyczne założenia katolickiej nauki społecznej mogą mieć zastosowanie w rzeczywistości.

Do pracy merytorycznej zaproszono także prelegentów z Argentyny i Haiti oraz Polski, którą reprezentuje ks. prof. dr hab. Stanisław Skobel, redaktor naczelny polskiej edycji periodyku Społeczeństwo (wł. La Società).
Do pracy merytorycznej zaproszono także prelegentów z Argentyny i Haiti oraz Polski, którą reprezentuje ks. prof. dr hab. Stanisław Skobel, redaktor naczelny polskiej edycji periodyku Społeczeństwo (wł. La Società).

Takie nakreślenie celów postawionych przed 5. edycją Festiwalu wymaga szerokiego spektrum zagadnień, wśród których znajdują się np. kwestie związane z ekonomią – jeden z bloków poświęcony zostanie finansom islamskim w świecie zachodnim, inne: przedsiębiorczości i odpowiedzialności katolików świeckich, systemowi ubezpieczeń społecznych, pracy dla ludzi młodych, problemom gospodarstw rolnych czy przywracaniu do społeczeństwa osób, które doświadczyły pozbawienia wolności w ramach resocjalizacji.

Poza prelegentami z Włoch, do pracy merytorycznej zaproszono także mówców z Argentyny i Haiti oraz Polski, którą reprezentuje ks. prof. dr hab. Stanisław Skobel, redaktor naczelny polskiej edycji periodyku Społeczeństwo, wydawanego we współpracy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z włoską Fundacją „Giuseppe Toniolo”. Ks. prof. Skobel weźmie udział w sobotnim bloku programowym poświęconym sytuacji świeckich i ich organizacji w świetle ogłoszonej 50. lat temu (1965) konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym Gaudium et spes, najważniejszego dokumentu Soboru Watykańskiego II, stanowiącego obszerny wykład w zakresie katolickiej nauki społecznej.

tekst/fot. Marcin Kluczyński

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#5° Festival della DSC: “La sfida della realtà” #Evangelii Gaudium #Festival della Dottrina Sociale #Fondazione Giuseppe Toniolo #Gaudium et spes #Katolicka Nauka Społeczna #kościół katolicki #ks. prof. Stanisław Skobel #La Società #papież Franciszek #Sobór Watykański II #Verona #Włochy
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej