Wyzwania rzeczywistości – to hasło otwartego 26 listopada w Veronie Festiwalu Nauki Społecznej Kościoła (Festival della Dottrina Sociale) organizowanego przez Fundację “Giuseppe Toniolo”, włoską organizację katolików świeckich, z którą Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” współpracuje od 1995 r. w ramach dwumiesięcznika Społeczeństwo (La Società). Cykl konferencji, debat i warsztatów poświęconych aplikacji nauczania Kościoła na gruncie społecznym potrwa do niedzieli 29 listopada. Organizatorzy spodziewają się ok. 5 tys. uczestników tegorocznego Festiwalu, obecni wśród nich są przedstawiciele „Civitas Christiana”.
Jak wyjaśniają organizatorzy, tematyka realizowanego już piąty raz Festiwalu jest inspirowana adhortacją apostolską Evangelii Gaudium (O głoszeniu Ewangelii w dzisiejszym świecie) papieża Franciszka i porusza się w linii nauki społecznej Kościoła, nie będącej zbiorem teorii odstających od rzeczywistości, ale kładącej nacisk na zdrowy realizm. Wymaga to nie tyle reagowania na sytuacje zastane w naszej rzeczywistości, ale kreowania ich w duchu wskazań ewangelicznych.
Odpowiednie przygotowanie merytoryczne i formacja są konieczne, by wyjść poza teraźniejszość i spojrzeć w przyszłość. W obserwowanym dziś kryzysie fundamentalnych pojęć trzeba ich usystematyzowania. – Prawda nigdy nie może być zredukowana do gry słów lub wyrafinowanej sofistyki – tłumaczą organizatorzy. Celem corocznych Festiwali w Veronie jest autentyczne zmierzenie się z rzeczywistością i promowanie zmian społecznych w duchu wartości proponowanych przez Kościół.
Następuje tu wielopłaszczyznowe spotkanie i wymiana doświadczeń przedstawicieli różnych grup społecznych. W dyskusjach biorą udział reprezentanci świata nauki, biznesu, polityki, szkolnictwa, w tym liczne grono młodzieży i studentów. Porusza się kwestie polityki społecznej, pracy, samorządności, ale także wypracowuje konkretne modele działania, jak zarządzanie personelem, tworzenie miejsc pracy i ukazywanie form aktywnego jej poszukiwania czy samodoskonalenia, inspiruje się do zawiązywania wspólnot i spółdzielni ludzi wyznających te same wartości chrześcijańskie. Ta synergia sprawia, że teoretyczne założenia katolickiej nauki społecznej mogą mieć zastosowanie w rzeczywistości.
Takie nakreślenie celów postawionych przed 5. edycją Festiwalu wymaga szerokiego spektrum zagadnień, wśród których znajdują się np. kwestie związane z ekonomią – jeden z bloków poświęcony zostanie finansom islamskim w świecie zachodnim, inne: przedsiębiorczości i odpowiedzialności katolików świeckich, systemowi ubezpieczeń społecznych, pracy dla ludzi młodych, problemom gospodarstw rolnych czy przywracaniu do społeczeństwa osób, które doświadczyły pozbawienia wolności w ramach resocjalizacji.
Poza prelegentami z Włoch, do pracy merytorycznej zaproszono także mówców z Argentyny i Haiti oraz Polski, którą reprezentuje ks. prof. dr hab. Stanisław Skobel, redaktor naczelny polskiej edycji periodyku Społeczeństwo, wydawanego we współpracy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z włoską Fundacją „Giuseppe Toniolo”. Ks. prof. Skobel weźmie udział w sobotnim bloku programowym poświęconym sytuacji świeckich i ich organizacji w świetle ogłoszonej 50. lat temu (1965) konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym Gaudium et spes, najważniejszego dokumentu Soboru Watykańskiego II, stanowiącego obszerny wykład w zakresie katolickiej nauki społecznej.
tekst/fot. Marcin Kluczyński