W Krakowie-Łagiewnikach stanęła Brama Miłosierdzia

2015/12/4

Wejście do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach zyskało dziś nowy portal, który w Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia będzie pełnił funkcję symbolicznej bramy. To odpowiedź na zalecenie papieża Franciszka, którego intencją jest, by w kościołach i sanktuariach uznanych za jubileuszowe wierni mogli przejść przez symboliczne Drzwi Święte i dostąpić odpustu.

Tak zwana Brama Miłosierdzia stanowiąca portal wejściowy do bazyliki w krakowskich Łagiewnikach została zainstalowana 4 grudnia. Prace trwały do samego wieczora. Jej zwieńczenie stanowi napis “Brama Miłosierdzia” w języku polskim i po łacinie, zaś na bocznych filarach umieszczono tabliczki ilustrujące za pomocą prostych piktogramów uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała. Ich opisy wyrażono w językach polskim i angielskim, tak by były zrozumiałe dla pielgrzymów różnych narodowości, w tym uczestników przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. W centrum bramy znajduje się krzyż, a pod nim logo opracowane na Rok Miłosierdzia z towarzyszącym mu hasłem “Miłosierni jak Ojciec”. Poszczególne elementy zostały podświetlone i tak, po zmroku, na logotypie tworzą się dwa promienie – czerwony i blady, na wzór tych z wizerunku obrazu Jezusa Miłosiernego.

Uroczystości związane z otwarciem Bramy Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach odbędą się 13 grudnia br. Modlitwie w Godzinie Miłosierdzia (15:00) i Eucharystii w bazylice przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

W nadchodzącym Roku Miłosierdzia Kościół pragnie zmierzać do stworzenia takiej przestrzeni spotkania z Miłosiernym Ojcem, w której każdy będzie mógł osobiście doświadczyć Jego przebaczenia. Stąd papieskie zalecenie, by w sanktuariach, gdzie zostaną otwarte Drzwi Miłosierdzia, i w kościołach, które tradycyjnie są uznawane za jubileuszowe, była możliwość uzyskania odpustu. Symboliczne Drzwi Święte otworzy papież 8 grudnia br. w Bazylice Watykańskiej, zaś w kolejną niedzielę ten akt zostanie dokonany w Kościołach partykularnych. Warunkiem uzyskania odpustu, by przeżyć go właściwie, jest odbycie pielgrzymki do Drzwi Świętych otwartych w każdej katedrze oraz w kościołach wyznaczonych specjalnie na ten czas przez diecezjalnych biskupów, a także w czterech bazylikach papieskich w Rzymie. Papież zwraca również uwagę na potrzebę osobistej refleksji nad miłosierdziem oraz by ten akt wierni łączyli z sakramentem pojednania, udziałem we Mszy św. i z modlitwą w intencji spraw, które Pan Bóg powierza następcy św. Piotra.

Nadzwyczajny Jubileuszowy Rok Miłosierdzia potrwa w całym Kościele do 20 listopada 2016 r. Papież Franciszek zachęca do odkrycia w tym czasie bogactwa uczynków miłosierdzia co do ciała i duszy, by „obudzić nasze sumienia, często senne w obliczu dramatu ubóstwa, a także aby wchodzić coraz bardziej w istotę Ewangelii, gdzie ubodzy są uprzywilejowanymi przez Boże miłosierdzie” – pisze Ojciec Święty w bulli Misericordiae vultus.

Tekst/fot. Marcin Kluczyński

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#2016 #Brama Miłosierdzia #Drzwi Miłosierdzia #Godzina Miłosierdzia #kard. Stanisław Dziwisz #Kraków-Łagiewniki #miłosierdzie #Misericordiae vultus #odpust #papież Franciszek #Rok Miłosierdzia #Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej